Spolupracovník našeho webu, režisér David Vondráček, uvede společně s Romanem Šantúrem 28. října 2018 na festivalu v Jihlavě nový dokumentární film Poslední naděje Věry Bílé. Přinášíme vám rozhovor s jeho režisérem.

Proč jste se rozhodl natočit film o Věře Bílé? Domnívali jsme se, že už je mimo showbyznys, že je unavená, vyhaslá… a žije zapomenutá někde na sociální ubytovně v Rokycanech.

Věra Bílá poslední dva roky skoro v utajení tvrdě zkoušela s rockovou kapelou Roma Rock. Vznikalo album Roma Rock Džino & Věra Bílá. Plánoval se Věřin velkolepý comeback a turné v Norsku…

Jak to, že se tato věc před médii utajila?

Kapelník skupiny Roma Rock, Dušan Čonka přezdívaný Džino, vše plánoval skoro v ilegalitě. Pro Věru dojížděl na ubytovnu v Rokycanech. Věra pak bydlela celé měsíce na jeho okázalé haciendě nedaleko Chebu. Ve zkušebně se tvrdě pracovalo, skoro žádný odpočinek. Opravdová sofistikovaná tvůrčí dílna. Věra Bílá se ocitla v ráji, naprostý kontrast proti ubíjející bezvýchodnosti na ubytovně. Měla k ruce služku a maséra.

Jak jste se k opravdovém comebacku kdysi světoznámé zpěvačky vůbec dostali?

Před dvěma lety mě Věra volala, ať přijedu do jedné vesnice u Chebu k Džinovi –Dušanu Čonkovi –, že mi něco předvede. S Věrou jsem natáčel před patnácti lety GEN a potom ještě pár dokumentíků o jejích pádech.  Známe se a respektujeme se. Přijel jsem tedy – a byl jsem  překvapený. Venkovské sídlo kapelníka, stavebního podnikatele, mi vyrazilo dech. Připadal jsem si jako u milionářského plantážníka v Mexiku. A ještě víc jsem byl překvapený jeho kapelou a rockovým zpěvem Věry. Proslavila se v etnickém žánru world music se skupinou Kale, která míchala žánry, takový folkový blues. Ale teď Věra vypálila rockovou baladu s romskými folkloristickými prvky. Byl jsem úplně uhranutý tou sugestivitou. Intuitivně jsem tušil, že zde vzniká něco absolutně nového – žádný čardáš, flamenco, rap nebo hiphop ala Gipsy.cz, ale tvrdý rock s folklorem. Muziku složil Džino i texty. V romštině. Věra někdy na textech spolupracovala.

Takže ses rozhodl točit?

Nejdříve jsem natočil reportáž pro Reportéry ČT. Kde jsem mapoval – novou životní naději Věry Bílé. Co si budeme povídat, Věra je komplikovaná, složitá, nevyzpytatelná… (Před deseti lety musel její nedávno zesnulý exmanažer  rušit velmi prestižní koncert  v americké prestižní Carnegie Hall. Musel se rušit vyprodaný sál v Královském divadle v Madridu; Věra si odjela za kamarádkou na Slovensko. Pruducent Bílé tehdy zrušil spolupráci – a od té doby nastal strmý a hluboký pád zpěvačky, která mohla – doslova – dobýt celou planetu). Po smrti manžela a syna přemýšlela o sebevraždě, ale  Džino jí  teď dal nový smysl života.  Přece je jí jenom čtyřiašedesát, myslel jsem si, že je možný úspěšný restart. Při náročných zkouškách u Džina byla celkem disciplinovaná, netahala ze mě peníze v takové míře jako před lety…Ale hlavně fakt jí to zpívalo a zpívá…

Pak nám vyšla vstříc ostravská producentka ČT Lenka Poláková a mohli jsme natáčet. Za kameramana a spolurežiséra jsem si vybral Romana Šantúra, s nímž se shodneme na tom – jak by měl vypadat moderní televizní dokument.

Jak dlouho jste natáčeli a Věřin elán vydržel?

Točili jsem od Vánoc 2016 do Vánoc 2017.  Nakonec to jednoduché nebylo, ale katastrofu v závěru nikdo nečekal…

Jakou katastrofu?

Začnu postupně. Věra – jak jsem trochu čekal – , začala být malinko náladová a nevyzpytatelná. Kouřila třicet cigaret denně – a projevilo se to trochu na hlasu. Byla několik týdnů v nemocnici, kdy jí bylo opravdu zle a chtěla to zabalit. Džino chtěl spolupráci s ní ukončit, ale myslím, že to bylo jen naoko, protože ve filmu nám Věra na kameru říká – trochu namyšleně, ale pravdu má – že ve světě je skvělý rockový muzikant a kapelník Džino Dušan Čonka nic… „Každý chce mě… Věru Bílou..,“ říká ve filmu v Brně zpěvačka.

Věra se uzdravila, omezila kouření. Stovky hodin strávili  Džino s Věrou v hudebním studiu. Vznikalo rockově-folkloristické cédéčko pro prezentaci. Domlouvalo se turné v Norsku. A v tu chvíli jsme povolali přední české hudební kritiky (vystupují ve filmu) Jiřího Černého a Josefa Vlčka. Se spolurežisérem  Romanem Šantůrem jsme měli strach, že tyto dvě autority se nám vysmějí. Vysmějí tomu, že jsme byli romskému rocku a novému stylu zpěvu Bílé nekriticky uhranuti…

Tak co řekly kritiky? Že se jedná o okresní vyčpělý formát?

Naopak. Samé superlativy. Tohle jsem nečekal. Jiří Černý hovoří o tom, že hlas Bílé je stejný jako před patnácti lety. Josef Vlček hovoří o „folkoloristickém rocku“ jako novém fenoménu. A že Džino s Věrou mají právě teď šanci dobýt svět. Dokonce srovnává chebskou kapelu s legendárními světovými Gipsy Kings, která se po letech vrací na pódia…

V čem je ta katastrofa? Věra zase bouchla?

Stalo se to, co nikdo nečekal. Policejní těžkoděnci přepadli Džinovu haciendu. Je už delší dobu ve vazbě. Hrozí mu osm let vězení. Co provedl?

Můžeš říct podrobnosti?

Nevypadá to dobře.

Bez Džina si Věra nezazpívá?

Džino jako šéf kapely a manažer je nenahraditelný. Více ve filmu.

Radek Kovanda

Premiéra filmu Poslední naděje Věry Bílé se uskuteční na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, v sekci Dokumenty ČT, ve 14 hod. 28.10. 2018 v Horáckém divadle. V České v televizi poběží dokument 4. prosince.

 

Komentáře