Osobně se podílel na spuštění 2G, 3G i 4G internetu v České republice. Teď s napětím očekává až se konečně začne stavět infrastruktura pro 5G. David Hofman, expert na IT ze společnosti DNS, stojí v čele firemní divize, která má na starosti ambiciózní 5G projekty pro čínský Huawei. Přechod na připojení nové generace přitom považuje za nezbytný – už třeba jen kvůli internetu věcí. Jak moc velkou revoluci 5G představují? A jak se dá bojovat s nesmyslnými konspiračními teoriemi? 

Uspět dnes na významné pozici v technologické firmě připomíná kariéru snů. Jaká však byla vaše úplně první práce? 

Tu jsem sehnal díky spolužačce z Anglo-American University a dělal jsem ji při studiu. Byla to pozice analytika v přední personalistické společnosti Korn Ferry.

Ale u HR jste nezůstal. Kam vedly vaše kroky dále?

Z Korn Ferry jsem putoval do oblasti finančnictví, kde jsem dále řadu let pracoval pro společnost Citicorp Securities. Od roku 2000 se plně věnuji oboru telekomunikací a IT a to jak na mezinárodním poli, tak lokálně.

Dnes zastáváte ve společnosti DNS a. s. pozici ředitele divize Huawei, která patří k leaderům technologie 5G. Jak moc velký pokrok technologie během Vaší kariéry zaznamenaly?

Od roku 2000 jsem měl možnost se podílet na výstavbě mobilních sítí pro operátora T-Mobile a hlavně pro Vodafone, kde jsem ještě v jeho „start-upu“ Český Mobil po nějakou dobu pracoval. Za léta praxe mi rukama prošly technologie všech, dnes již některých bývalých, výrobců těchto technologií, mezi které patří i Huawei. Takže si velmi dobře pamatuji na spouštění 2G, 3G, 4G a teď velmi bedlivě sleduji vývoj okolo nasazování 5G.

Od doby, kdy jsme řešili počet znaků, aby se SMS nemusela odesílat na několik částí, nebo se platilo za přijaté hovory, se udělal obrovský pokrok. A kdo by si nepamatoval hru HAD, kterou na svém černobílém displeji mobilu značky Nokia hrál skoro každý?

To je pravda, ale na mobilní internet jsme si všichni rychle zvykli.

V tuto chvíli nikdo z nás nemusí řešit, zda-li si na mobilu téměř v HD kvalitě pustí nejnovější kasovní trhák či přes něj připojuje svoji kancelář. Ano, souhlasím s vámi. O tom, jak rychlá jsou data, přemýšlí jen zlomek uživatelů, každý to bere dnes jako samozřejmost.

Co říkáte na obavy z 5G sítí?

Minulý týden mi nějaký cestující ve vlaku tvrdil, že je to vše konspirace a stojí za tím Soros a že se musíme proti 5G intenzivně bránit. Mediální diskuze na téma bezpečnosti a všeobecně celá problematika 5G mi připadá spíše k smíchu nebo vlastně k pláči.

5G je prostě evoluce. Řešíme zde IOT, tedy internet věcí, AI, VR a podobně, to jsou všechno oblasti, kde je extrémní rychlost datových přenosů nezbytná. Naše společnost a koronavirová krize to poměrně dobře demonstrovala, se bude ještě intenzivněji přesouvat do online světa. Jelikož ne všude nám dosáhne optický kabel, tak 5G je v tuto chvíli budoucnost.

Zmínil jste mezinárodní vysokou školu. Ovlivnilo její studium směřování ve vaší kariéře? 

Řekl bych, že jsem měl to štěstí a byl asi vždy ve správnou dobu na správném místě, jelikož ty pracovní nabídky za mnou tak nějak vždy doputovaly samy. Škola u mne v tomto směru nehrála až zas takovou roli. Mluvil jsem anglicky jako rodilý mluvčí a nebál se vstupovat do neznámých vod.

Fakt, že paralelně studuji soukromou mezinárodní školu, byl tím finálním kamínkem do mozaiky. Anglo-American University v Praze pro mne byla studnicí kontaktů a dobrých přátelství, která udržuji jak v profesní, tak soukromé rovině dodnes.

Přitom se podle mě situace za těch 25 let dost změnila a kvalitní škola spolu s praxí při studiu hrají naprosto nezbytnou roli k budování úspěšné kariéry.

 

Během své kariéry jste zavítal do exotických destinací, jakými jsou Kuvajt či Malajsie. Co jste si z těchto působišť odnesl?

Ano, i to bylo o těch „náhodách“. Od malička jsem nebyl příliš typ, který by chtěl sedět doma na zadku, a proto když jsem zvažoval tyto zahraniční nabídky, moc dlouho jsem neváhal. Myslím, že jak práce v Malajsii a posléze dlouhodobá štace v Kuvajtu, byly pro mne klíčové. Z Kuvajtu jsem nastupoval rovnou do společnosti Hewlett-Packard a následoval Microsoft. Měl jsem v regionu ještě kratší pracovní angažmá v Dubaji a Kataru. Střední Východ je velmi specifickou destinací a troufnu si tvrdit, že tato zkušenost je k nezaplacení pro kohokoliv, kdo startuje svojí kariéru, či naopak se vrací zpět do Evropy. Je to pracovně, komunikačně a kulturně velmi náročná oblast. Studium mezinárodní školy s její multikulturalitou mě v tom také podpořilo. Každému zájemci o dobré pracovní uplatnění i jen v ryze české firmě bych multikulturní profesní zkušenost doporučoval.

Jsou Češi pracujících v moderních technologiích ve světě konkurenceschopní? Jsme něčím specifičtí?

Naprosto. Jsou obory, kde dozajista stále platí staré rčení „zlaté české ručičky“, i když teď možná více i ty hlavičky. Když se celkově podíváme přes široké spektrum technologií, tak najdeme snad skoro všude českou stopu. Někoho, kdo je v daném oboru naprostá špička. Animace, gaming, 3D tisk, biotechnologie, nanotechnologie, aplikační business, internetové nástroje, bezpečností IT nástroje, medicína, letecké a vesmírné inženýrství a mohl bych pokračovat stále dál.

Poslední otázka. Co byste doporučil studentům, kteří by chtěli manažersky uspět v technologickém oboru. Na co se během studia zaměřit? 

Určitě si vyberte tu správnou školu. Jak v Česku, tak v zahraničí najdete pro svůj obor, či přímo již specifické zaměření, tu univerzitu, která má kvalitní mezinárodní akreditaci a v dané disciplíně se řadí k těm top na světě. To vám garantuje jak správné akademické vzdělání, tak snadnější přístup ke kvalitním stážím či práci při studiu. Investuje do sebe, vyplatí se to a v současnosti musíte být jednička, abyste si mohli vybírat to, co chcete dělat.

DAVID HOFMAN (43) 

Hofman je úspěšný manažer s více než dvacetiletou praxí. Během té působil v řadě nadnárodních korporací, ale má na svědomí i značné množství vlastních projektů. Nyní pracuje ve společnosti DNS, která platí za jednoho z předních leaderů v oblasti přípravy a realizace IT projektů. Zde má na starost jednoho z největších mezinárodních klientů firmy – čínského technologického giganta Huawei. Ve vzácných chvílích, kdy se zrovna nevěnuje businessu, byste jej pravděpodobně našli na golfovém nebo badmintonovém hřišti, či na cestách s partnerkou a jejich šestiletým synem. Je také vášnivým sběratelem archivních vín a kuchařem.

Komentáře