Mistrovská rytina patří mezi nejnáročnější techniky ručního zpracování a zušlechťování skla. Do DNA karlovarské sklárny Moser ji nesmazatelně vtiskl sám zakladatel.

Ludwig Moser patřil mezi špičkové rytce. Značka pod jeho vedením posbírala mnohá mezinárodní ocenění. Už v roce 1900 excelovala na Světové výstavě v Paříži, kde získala stříbrnou medaili za sérii barevných křišťálových váz s hluboce rytými rostlinnými motivy. A právě ve Francii byl Rytířským řádem umění a literatury oceněn v roce 2020 i současný moserovský mistr v této disciplíně – Tomáš Lesser.

Houževnatý novátorský duch svého zakladatele si společnost Moser uchovává celých 165 let své existence. Spojení sklářského a výtvarného umění, které je nezaměnitelné a strojově nenahraditelné, se neúnavně snaží posouvat kupředu. V případě rytiny staví na práci zkušených mistrů vybavených neobvyklou zručností a pečlivostí. Dlouhým hodinám jejich precizní soustředěné práce předchází návrh motivu a jeho přenesení na sklo. Teprve poté začíná rytí pomocí kotoučů různé velikosti a hrubosti. Čím hlouběji je vedeno, tím blíže se opticky jeví konkrétní část motivu. U barevných objektů přitom navíc dochází k zesvětlení ploch a vzniku nových odstínů. Kombinací s matným či lesklým povrchem daného objektu se postupně dostavuje kýžený efekt.

Nejinak je tomu u rozsáhlého souboru Vodní svět. Vázy různých tvarů a velikostí jsou vyrobeny z křišťálu v barvách akvamarínu, alexandritu a oceanitu. Zachyceny jsou na nich motivy popisující v nuancích sladkovodní i mořskou faunu a floru. Moderní minimalistické vázy Jiřího Šuhájka, jednoho z nejoriginálnějších českých sklářských výtvarníků, doplňují kolekce Chia Te, vázy Globe, Gloriola, Lirio a výčet uzavírá rozměry i motivem výjimečná – váza Bernadette. Většina těchto váz je k dispozici pouze v limitovaných edicích a představuje tak mimo jiné zajímavou investici. Díla z kvalitního bezolovnatého křišťálu totiž směřují z Karlových Varů na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu sklárna stále patří mezi přední české exportéry a umění českých sklářů reprezentuje celosvětově. Moser je zároveň členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.

Komentáře