Kalhoty jsou jedna z mála věcí, kterou má většina mužů příliš dlouhou. Skoro nikdo si nekoupí příliš krátké kalhoty, příliš dlouhými se naše ulice ale jen hemží. Důvod? Téměř žádné kalhoty nesedí přímo z obchodu dokonale a lidé se bojí vypadat tak, že “čekají velkou vodu”.

U lepších obleků se dokonce kalhoty nechávají nezakončené, aby se přizpůsobily přímo konkrétnímu zákazníkovi. U nás bohužel spousta mužů zapomíná, že existují taková místa jako úpravny oděvů. Odnést si kalhoty z obchodu je teprve první krok, často si je totiž budete muset nechat upravit přesně podle svých představ.

Než se dostaneme k tomu, jak by měly být kalhoty ideálně dlouhé, zmíníme se o pár úskalích.

Jak si nechat kalhoty upravit

Pokud se odvážíte vstoupit do úpravny oděvů, dejte si na pár věcí pozor.

Tip: Výborná úpravna oděvů je na Flóře v ulici Písecká (mají pobočku i v OC Floře). Doporučuji. Více na www.upravyodevu.cz

Vždy si s sebou berte boty, které budete ke kalhotám nosit nejčastěji. Různé boty jsou různě vysoké a výsledný efekt bude nutně různý. Nedává smysl zkracovat kalhoty podle bot, které máte náhodou na sobě, ale s právě zkracovanými kalhotami je v životě nosit nebudete.

Kalhoty si oblékněte s páskem (pokud ho nosíte) a usaďte je přesně tak, jak je budete nosit. Nedávejte si je příliš nahoru, nedržte je rukama. Pokud se jedná o klasičtější kalhoty, měly by sedět těsně pod pupíkem, modernější a víc „casual“ kalhoty můžou sedět až na bocích. Pokud tedy na to máte postavu.

Když už jste u těch úprav, můžete si nechat zabrat i pas, aby kalhoty lépe seděly.

Jakou délku kalhot?

Máte několik možností podle toho, jak mladě a moderně se cítíte a co se vám líbí. V tradičním staromilském podání by gentlemanovi při chůzi neměly být ponožky vůbec vidět. Thom Browne si myslí pravý opak a s jeho kalhotami byste nečekali velkou vodu, ale přímo stoletou povodeň. My jsme někde mezi těmito extrémy, protože viditelné barevné ponožky můžou být skvělou tečkou za tradičnějším outfitem. Existuje několik možností, jak dlouhé kalhoty můžete nosit:

Medium break

Kalhoty sahají mezi začátek podpatku a vršek paty. Nejoblíbenější volba – vhodná jak pro business, tak i uvolněnější styl. Vpředu se kalhoty jen mírně zvlní. Je důležité, aby kalhoty nebyly dole u kotníku moc široké, jinak se při chůzi divně „houpají“ 🙂

IMG_0478-1

Short/No break

Kalhoty sahají těsně pod vršek paty. Takto krátké, ne-li kratší, kalhoty frčí v současnosti nejvíce. Kalhoty přirozeně splývají od pasu až ke kotníku, tvoří jednotnou linii a navíc dají vyniknout vašim botám! Tady už je zcela nutné mít kalhoty dole užší, než je běžná „Blažek atp.“ konfekce. Moje volba.

IMG_0473-1

Le Premier 

Tento styl má rádo mnoho mužů v Anglii, Itálii a vlastně i v Německu. Chce to barevné ponožky a úzké kalhoty (celkově). Hezky vynikne i bota.

IMG_0479-1

Thom Browne

Thom Browne se s tím nemaže vůbec, jeho kalhoty končí vysoko nad kotníkem. To už je trochu extrém, ale s notnou dávkou sebevědomí se dají kalhoty nosit i takto. Když člověk ví, co dělá…

IMG_0475-1

Fast Facts na konec…

1)  Kalhoty je často potřeba ještě doupravovat. Minimálně délku, často také pas. Obzvlášť, pokud jste hubenější.

2)  Pokud si necháváte kalhoty zkracovat, mějte je na sobě přesně tak, jak je následně budete nosit.

3)  Pokud chcete nosit kalhoty kratší, nechte si je zúžit u kotníků. Ideální šířka je 19 cm, maximálně 20 cm.

4)  Ukázat ponožky není faux pax.

P.S. Foceno bylo s naším testovacím oblekem, který nemá zakončené nohavice. Takže se omlouváme za tuto nedokonalost na ilustračních fotkách 🙂

5 snadných způsobů, jak poznat kvalitní oblek

Komentáře