Včera se na tenisovém Roland Garros odehrálo velké drama. Mužská dvouhra má nečekaného poraženého a ještě nečekanějšího semifinalistu. Pětadvacetiletého Sicilana, jehož dosavadní kariéra je podobně bouřlivá jako historie jeho země.

A najednou byl konec a úplně všichni nevěřícně zírali na tabuli ukazující výsledek zápasu… Včetně Marca Cecchinata a jeho týmu. Temperamentní Ital porazil krále French Open 2016 a donedávna jednoho z nejlepších tenistů okruhu ATP, Srba Novaka Djokoviče. Trvalo mu to sice tři a půl hodiny, ale když vezmeme v potaz, že šampiona porazil až 72. hráč žebříčku, můžeme výsledné skóre 6-3, 7-6, 1-6, 7-6 považovat za celkem jednoznačné.

FOTO: Cecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama

Cecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - TENNIS-FRA-OPEN-MENCecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - ital-emocemi-nesetriCecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - nohama-pevne-na-zemi-neni-trebaCecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - 04-novak-se-pta-a-tohle-ma-byt-jako-kdoCecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - novak-djokovic-neskryval-udiv-z-porazky
Další fotky
Cecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - 06-fair-playCecchinato proti Djokovičovi – bylo to drama - radost-i-unava-ale-jede-se-dal

Ptáte se, kdo to je? Že jste jeho jméno nikdy neslyšeli? Není divu. I když svou profesionální kariéru zahájil již v roce 2013 na turnaji v Nice, bylo jeho jméno dosud známější spíše z kuloárů než z tenisových kurtů, na nichž až do letošního roku nic moc nepředvedl. Až doteď víc než jeho hráčské schopnosti všechny zajímal jeho průser.

S jeho kariérou to vypadalo nahnutě a vůbec nebylo jisté, zda se pětadvacetiletý Ital vůbec někdy vrátí na profesionální kurty, když ho italská tenisová federace obvinila a potrestala z manipulování zápasů. Marco si to ale nenechal líbit a své jméno soudně očistil, jenže i tak si spousta tenisových fanoušků i jeho soupeřů nadále myslela, že se jedná o prachsprostého podvodníka. Rodák z Palerma je navíc ani neoslňoval svými výsledky – až do Roland Garros nedokázal přejít přes první kolo a jedna porážka stíhala druhou.

V Paříži ovšem předvádí výkony snů, díky čemuž je od roku 1999 prvním nenasazeným hráčem, který se dokázal probít až do semifinále. Jasně že k tomu potřeboval větší než malé množství štěstí, ale to rozhodně není hlavním strůjcem Cecchinatova úspěchu. V první řadě předvádí tento tenista excelentní hru a velkou odvahu. I Djokoviče bral jako sobě rovného soupeře, kterého není třeba se bát a na kurtu mu projevovat přehnaný respekt. Jak se vyjádřil po zápasu, má pocit, že se mu něco zdá. Nezdá, ono se to opravdu stalo. A co na to Novak Djokovič, bývalá světová jednička? Byl v naprostém šoku a na následující tiskové konferenci prohlásil, že vůbec není jisté, zda se vůbec zúčastní následujících turnajů na trávě, vrcholících legendárním Wimbledonem. Aha. Že by ukřivděná reakce?

Každopádně, my dál držíme palce Marcu Cecchinatovi. Sport miluje outsidery a my také.

Martin Hradecký

Komentáře