Film Rain Man vypráví neuvěřitelný příběh autisty s ohromující schopností zapamatovat si detaily, kterého ztvárnil herec Dustin Hoffman. Snímek získal několik Oscarů, ale málokdo ví, že se jedná o skutečný příběh inspirovaný mužem jménem Kim Peek.

Život Kima byl ještě zajímavější než film. Samozřejmě. Kim se narodil 11. listopadu 1951 s mimořádným mozkem, který postrádal množství nervů. Tím pádem nedocházelo ke spojení obou hemisfér. To se ovšem ukázalo býti výjimečné v tom slova smyslu, že tato abnormalita vedla k překvapivým schopnostem.

FOTO: Ze života skutečného Rain Mana

Ze života skutečného Rain Mana - kimpeek_oscarZe života skutečného Rain Mana - 02Ze života skutečného Rain Mana - 03Ze života skutečného Rain Mana - peek_dinnerZe života skutečného Rain Mana - kimpeek
Další fotky
Ze života skutečného Rain Mana - oha7ban

Od dvou let měl výbornou schopnost zapamatovat si spoustu informací. Uměl skvěle a neuvěřitelně rychle číst. Jednu knihu byl schopen přečíst za pouhou hodinu a tím také strávil celý život. Díky tomu, že uměl udržet hromadu informací, byl přímo chodící encyklopedii. Stačilo mu, když se jednou podíval na mapu, a dokázal vás po zbytek cesty navigovat zpaměti.

Ovšem toto onemocnění má i svá úskalí. Kim měl vážné problémy s navazováním lidských vztahů. Problém mu dělaly také věci, které vyžadovaly logické uvažování. Jeho IQ dosahovalo pouze 87, což je pod normálním rozsahem, které je mezi 90-110.

Zabijácký Jack staví dům je v kinech. Proč (ne)jít na nového Triera?

Scénarista Barry Morrow byl Kimovým příběhem natolik fascinován, že po jejich setkání vytvořil scénář k filmu Rain Man. Ten získal okamžitě popularitu, ale také zájem mnoha vědců zabývajících se fungováním lidského mozku.

V roce 2009 ve věku pouhých 58 let Kim Peek a jeho neuvěřitelná cesta životem končí. 

Miroslav Romaniv

 

Komentáře