Předně je třeba říci, že všechno je relativní a dvojnásob to platí o „psaných“ pravidlech týkajících se barevných kombinací bot a kalhot. Například základní pravidlo zní, že NIKDY si nemůžete vzít hnědé boty k černému obleku nebo prostě černým kalhotům. Ale já říkám, že to není tak úplně pravda. Proč?

Existuje mnoho různých barevných tónů hnědé a taková velmi tmavě hnědá Oxford bota může být k černým kalhotům zajímavá. Ale třeba jiná hnědá už k nim sedět nebude, protože tato barevná kombinace se opravdu hůře ladí. Musíte to vyzkoušet. A proč módní příručky říkají, že hnědá k černé nejde? Prý je to kvůli tomu, že obě barvy jsou velmi výrazné a bijí se. Dokonce někteří tvrdí, že černá není barva.

Zastávám názor, že kombinovat lze cokoli, záleží jen, jaký máte cit pro detail a samozřejmě jaké máte „koule“. Příkladem budiž moje rudé společenské boty, které nosím k tmavě modrým /navy/ nebo černým kalhotům. Když jsem je měl poprvé, tak jsem si připadal nepatřičně, byl listopad, sychravo, pod mrakem a já jsem měl pocit, že každý kouká na moje nohy. Nevěděl jsem, jestli to není nějaké faux pas, ale po chvíli jsem to přestal řešit. Nedávno mně jeden zákazník řekl, že obdivuje moji odvahu, ale že se mu ta barevná kombinace líbí. On by si je ale nevzal. Takže až zase někdo bude rozumbradovat, že hnědé boty NIKDY nemůžete nosit k černým kalhotům, tak ho odkažte na tento článek. Není hnědá jako hnědá. To samé platí o tom, že se nesmí kombinovat hnědá s šedou barvou. Blbost. Středně šedý oblek a hnědé boty jsou OK. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, hnědá barva je taková chudinka, která bojuje s předsudky. Nicméně, hnědá je nejlepší k béžové barvě, k hnědým kalhotům nebo k modré, a to ve všech svých odstínech včetně walnut nebo tan (nevím, jak to překládat do češtiny, tohle jsou vžitá označení v zahraničí).

Samozřejmě nikdy nic nezkazíte černou botou, ta je univerzální, ale také nejnudnější. Jak kombinovat další barvy?

Kalhoty

   Boty

Černé černé, červené, tmavě modré, tmavě hnědé, burgundy (vínové), bílé
Tmavě modré černé, červené, tmavě modré, hnědé, tan, burgundy
Hnědé černé, hnědé, tan, burgundy
Šedé černé, hnědé, burgundy, bílé
Světlé hnědé, burgundy, tan, bílé, béžové

 

A samozřejmě to chce stejný, nebo barevně podobný pásek jako máte boty. Tady sice také neplatí žádné 100% pravidlo, ale na tento detail si já osobně potrpím.

Pokud máte další tipy nebo se námi nesouhlasíte, diskuze pod článkem je připravena.

Jak se starat o nové boty

Komentáře