Do Sapy v pražské Libuši přijel sdíleným autem od GreenGo, prokličkoval až k restauraci, kde si objednal jídlo vietnamsky. Influencer známý pod přezdívkou Freescoot nad mísou horkého Pho Bo povyprávěl o svém vztahu s Vietnamkou, úskalí sociálních sítí i o tom, jak v patnácti makal rukama načerno, aby si vydělal na vlastní zrcadlovku.

Vy jste si k tomu objednal vajíčko?

Chcete taky? Do polívky je to super, odkoukal jsem to od Vietnamců. Je to plné cholesterolu, ale takhle se to tam nalije a horký vývar vajíčko napůl udělá.

Chtěl jste se sejít v Sapě, proč právě tady?

Mám to tady rád, chodím sem nakupovat. Vím, kde mají nejlepší polévku, kde dělají nejlepší ledovkou kávu se salkem nebo kam na nejlepší banh mi.

Znáte někoho místního?

Chodil jsem s Vietnamkou. Měla i evropské jméno, říkala si Mája, ale oba její rodiče byli Vietnamci. Líbí se mi Asiatky. Co se týká Vietnamek, jsou dobře vychované a mají respekt k rodičům. Když jsme byli spolu na návštěvě u mé tety, Mája začala sama od sebe sklízet nádobí. Je to pro ně normální. Vietnamskou kulturu jsem si zamiloval až ve chvíli, kdy jsem ji poznal líp.

Říká se, že pro české kluky není snadné dostat se do rodiny.

Těžké bylo dostat se k jejich srdci, obzvlášť jejího táty. Otec je úspěšný podnikatel a má v komunitě velkou autoritu. Když měl někdo svatbu, chtěl ho tam mít. Pro něj bylo nepředstavitelné, aby jeho dcera měla Čecha, což byl jeden z důvodů, proč jsem se začal učit vietnamsky. Pomohlo mi, když jsem přišel na rodinnou oslavu a všechny v jejich řeči oslovil tak, jak se má, protože oni vítají každého trochu jinak podle postavení a věku v rodině.

Jak dlouho trvalo, než jste získal jeho respekt?

Půl roku, možná tři čtvrtě.

Na čem váš vztah zkrachoval?

Hodně jsme se hádali. Já jsem extrémně cholerický člověk. Když už jsme se začali hádat, nedokázala ustoupit ani ona. Pak už jsme se hádali kvůli blbostem. Když myslím, že mám pravdu, jdu přes mrtvoly, takže to byla spíš moje chyba.

Litujete toho?

Asi ne, všechno špatné je pro něco dobré. Jsme v kontaktu, ona je šťastně zadaná s Vietnamcem, a její rodiče tak můžou být víc v klidu. Dalo mi to hodně do života. Když teď potkám nějakou novou dívku, uvědomuji si, že mě třeba nemiluje tolik, co předtím Mája. Byl to můj první vážný vztah a já jsem ohledně holek vybíravý. Potřebuju takovou, která něco dělá a nesedí doma na zadku. Je těžké najít nějakou, která je samostatná, ale přitom má pokoru k rodičům a chová se hezky k lidem. Nechci tuctovou holku, která chodí ven s kámošema hulit.

Má ještě dneska vůbec smysl, abych se stal YouTuberem?

Já jsem byl mezi druhou vlnou Youtuberů, ale nikdy jsem nedosáhl na domácí špičku. Dostal jsem se na čtvrt milionu fanoušků. YouTube mi upadá a je to vidět i na ostatních sociálních sítích. Uvažuji o tom, že se na to vykašlu a zůstanu jen u podnikání.

V čem byste chtěl podnikat?

V tuhle chvíli řeším vlastní energy drinky. Objednal jsem si ve Vietnamu energetický nápoj s příchutí perlivého jablka. Přišel mi vzorek, ale měl barvu do červena a já bych to viděl spíš jako kyselé jablko, které by mělo být přirozeně do zelena. Sháním investora, protože sám to neufinancuji. Nevím, jestli se hledám, ale všeobecně se snažím dělat víc věcí najednou. Když mě některá přestane bavit, můžu se hned věnovat něčemu jinému. To je podle mě ta správná cesta.

Psali o vás, že se snažíte rapovat. Snažíte se nebo to už umíte?

To můžu těžko posoudit sám, protože já mám vysoké sebevědomí. Ale za tím, co jsem vydal, si stojím. Je to dobrý a poslouchatelný. Zajímal mě názor, lidí, kteří v oboru něco znamenají, a tak jsem to poslal těm, kdo mě neznají a nemusejí mi mazat med kolem huby. Slyšeli to Amco, Fosco Alma a Jickson z Milion +. Všichni mi napsali, že je to v pohodě, že je vidět, že na sobě pracuju.

V čem je problém?

Problém mají zapšklí lidé, kteří mě pořád hodnotí podle mého prvního songu. Pořád mají v hlavě, že si nemůžu dovolit rapovat, protože jsem YouTuber, který natáčí koloběžky. Ale já se v rapu nepřetvařuju, nehraju si na to, že prodávám drogy a tak.

Jak se s takovou kritikou vyrovnává vaše ego?

Já jsem zvyklý, že mě lidi hejtujou. Spíš mě mrzí, že se snažím, makám na hlasu, makám na textech, dám desítky tisíc do klipu a do beatu, a pak se mi to nevrací. Ale to je život.

Jaký máte s rapem cíle?

Není to tak, že bych se chtěl nutně prosadit jako rapper. Dělám to, co mě baví. Baví mě zavřít se do studia a něco natočit. Už mě nenaplňuje být na sociálních sítích, spíš chci víc podnikat, udělat si vlastní brand, rozjet svou značku oblečení. Dělám koloběžkářské tábory a snažím se podnikat, abych nemusel být závislý na tom, co si o mě lidé myslí, aby mi neutekli ze sociálních sítí.

Jak to všechno chcete stihnout? Máte ještě nějakou školu nebo práci?

Mně v devíti umřel táta, v sedmnácti jsem se odstěhoval od mámy. Máma měla tři práce, aby nás uživila. Já nechtěl, aby takhle dřela. Už ve dvanácti jsem pomáhal uklízet v realitkách, v patnácti jsem klasicky makal u mekáče. Měl jsem v hlavě, že jakmile to půjde, vypadnu z domova do podnájmu. Máma se cukala, říkala, že musím podle zákona bydlet až do osmnácti u rodičů. Od sedmnácti jedu sám za sebe. Mám základní vzdělání, střední školu jsem v sedmnácti předčasně ukončil. Musel jsem makat.

Jaká práce byla nejhorší?

V patnácti jsem dělal načerno na stavbě dvanáctky na Žižkově, kde se stavěly nové věžové domy. Kopal jsem tam kabely, abych si vydělal na zrcadlovku a mohl točit.

V čem byla ta práce nejhorší?

Byla to fyzická práce v létě. Nemohl jsem ani za kámošema. Ale chtěl jsem zrcadlovku, kterou by mi máma nekoupila.

Jak dlouho jste to vydržel?

Čtrnáct dní. Pak jsem vyhrál peníze v nějaké divácké soutěži na Primě, kam jsem poslal svoje video. Od devíti do čtrnácti let jsem jezdil na koloběžce a vrátil se k ní ve chvíli, kdy jsem hledal motiv na YouTube. Chtěl jsem mít něco vlastního, protože mě nebaví koukat na videa, kde nějakej týpek sedí před kamerou a mele o ničem. Tak jsem začal točit o koloběžkách, ke kterým jsem měl vždycky blízko.

Která práce vám nejvíc dala?

Ani jedna. Nejvíc mi dalo to, co dělám teď. Všechno jsem se naučil sám. Dělám produkčního. Produkuju hudební klipy, aniž bych k tomu měl nějaký vzdělání. Budu mít na starost program koloběžkářeskej akcí ve skateparku Gutovka od náladu až po realizaci. Dělám spoustu věcí. Nejvíc mi dal YouTube, kde najdeš všechno. Mekáč mi nic nedal. Hooters tak ne.

Ale asi umíte fantastická křídla?

Děláme nejlepší medový křidýlka, ale ty jsem se taky naučil sám. Z obou prací mě vyhodili, protože mám problémy s autoritou. V mekáči jsem neunesl, že na mě nadřízený řvali a vylévali si na mně zlost. Teď jsem svým vlastním pánem. Nic mě nezastaví, nejraději jsem, když za den stihnu maximum věcí.

Pomáhá vám, že jezdíte se sdílenými auty?

Elektromobily GreenGo mi mega pomáhají. Své vlastní auto nemám, protože si nemyslím, že by člověk měl utratit všechny peníze za auto jen proto, aby mohl ukazovat svůj společenský status. I když utrácím za různé blbosti, u tohohle se snažím přemýšlet. Bydlím na Legerové ulici za Nuselákem, dokonce jsem o tom udělal song s názvem Legerova. Někde kolem baráku vždycky najdu nějaké elektroauto a jedu si, kam chci, auto zahodit, kde chci a to je super. Jsem fakt rád, že jsme navázali tuhle spolupráci. Přijde mi to jako dobrá věc. Je to ekologické a využívám to každý den.

Koukal jsem, že auta GreenGo jezdí po Praze v různých barvách. Máte svou oblíbenou?

Líbí se mi to černé. Zatím jsem ho viděl jen dvakrát, přijde mi to mega cool. Má i zpáteční kameru na couvaní a super odpich. Celkově jsou elektromobily VW Up! jako malé, zábavné motokáry. Baví mě to stejně jako ježdění na koloběžkách.

Udělal jste si na nich nějaké zranění?

Špatně jsem dopadl a vyhodil jsem si koleno. Jel jsem do nemocnice, kde mi řekli, že mám špatnou čéšku. Dostal jsem ortézu. Pak se mi to stalo podruhé, potřetí, počtvrté až to skončilo operací.

Jak dlouho máte nucenou přestávku?

Už skoro rok nejezdím aktivně. V červenci mám konečně dovoleno si na to opatrně stoupnout.

S koloběžkami děláte i kempy pro veřejnost. Pro koho jsou zaměřené?

Jsou tam začínající i pokročilí ve věku od desíti do osmnácti let. Přijedou i borci ze Slovenska. Všichni chtějí vyladit formu, protože na konci prázdnin bude mistrovství republiky v Pardubicích. V tuhle chvíli máme vyprodané dva turnusy ze čtyř. Freestyle Scootering mi pořád ještě dává smysl.

Jakub Smrek (23) český influencer, rapper a podnikatel, který pod přezdívkou Freescoot získal nejvíc fanoušků v komunitě koloběžkařů. Momentálně natáčí a produkuje videa a hudební klipy různým interpretům i firmám. V osmnácti letech vypustil svůj vlastní rapový klip, který dodnes nasbíral téměř čtyři miliony shlédnutí. Svou současnou hudební tvorbu na YouTube publikuje pod pseudonymem YAKUB. Jako podnikatel hledá další možnosti uplatnění – založil si vlastní oděvní značku a vyjednává výrobu vlastního energetického nápoje. Stále ale zůstává věrný svému sportu, pro začátečníky i pokročilé spolupořádá koloběžkářský celoroční kempy ve Stráži pod Ralskem: ScootCamp.eu

Foto: Adam Maršál 

Komentáře