Nizozemského „premiéra“ v 17. století po roce neúspěchů zlynčoval rozvášněný dav. Nestačila mu ani jeho krutá smrt a tak si zdivočelý lid nakonec pochutnal i na jeho pečených játrech. Kdyby někoho náhodou napadlo uspořádat podobné grilování i u nás – z právního hlediska nedoporučujeme a předem varujeme před možnými střevními problémy…

Johan de Witt – schopný nizozemský právník a matematik – se pustil v polovině 17. století do politiky. Své matematické dovednosti a teorie zužitkoval i při vedení své země, kdy zastával funkci rovné dnešnímu premiérství tzv. velkého penzionáře. Jeho politické a životní finále nakonec skončilo na rožni…

Vzdělaný republikán de Witt téměř po dvacet let vládl vzkvétajícím Spojeným provinciím nizozemským v době jejich největších koloniálních expanzí. Dnešní Nizozemí bylo tehdy jedním z největších evropských mocností – aspoň na moři. A to byl právě onen kámen úrazu.

Po dvacetiletí úspěšné vlády doplatil de Witt na zanedbání pozemní armády, díky mírovým smlouvám si totiž naivně myslel, že se dokáže vyhnout válce a většinu financí tak vléval do obchodních flotil.

Roku 1672 v Nizozemí, známého jako „rampjaar“ (rok katastrofy), byly Spojené provincie nizozemské napadeny Anglií, Francií a několika teritorií Svaté říše římské (Münstersko, Kolínsko…). Na koho padla okamžitě zodpovědnost? Na Johana de Witta a jeho bratra Cornelia, který byl rovněž politikem.

Johan de Witt se zachoval důstojně a rezignoval (ano, i k tomu někdy může dojít, ale většinou mimo naší republiku). Jeho hladovým protivníkům to ale vůbec nestačilo a tak při návštěvě vězení v Haagu oba politické sourozence napadli, zlynčovali a nakonec jejich znetvořená těla zavěsili na nejbližší veřejnou šibenici. Ještě stále toho nebylo dost a tak nebohým sourozencům byla vyjmuta, opečena a následně pozřena játra.

FOTO: Premiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů

Premiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů - grand_pensionary_johan_de_witt-497×640Premiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů - de_bedreigde_zwaan_rijksmuseum_sk-a-4-jpeg-640×540Premiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů - 800px-jan_de_baen-_de_lijken_van_de_gebroeders_de_wittPremiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů - wendela_bickerPremiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů - prinsjesdag_rijksmuseum_sk-a-384-jpeg
Další fotky
Premiér Johan de Witt skončil zavěšen hlavou dolů - 1280px-de_witt_unveiling

Co je zajímavé, je docela dobře organizovaný „rozvášněný“ dav – podle dobových výpovědí byl lynčující lid nápadně disciplinovaný, o rozzuřené spontaneitě tak může být pochyb. Dost možno byl celý „dav“ podporován de Wittovy oponenty – monarchistickými oranžisty v čele s Vilémem III. Oranžským.

Tomáš Ospalý

Komentáře