Apple nedávno představil trojici nových iPhonů a také čtvrtou generaci hodinek Apple Watch s větším displejem a několika zajímavými novinkami. Zatímco u široké veřejnosti a fanoušků se odhalení setkalo tu s větším, tu s menším zájmem, jednu skupinu kalifornská společnost rozzuřila k nepříčetnosti. Feministky.

Skupina aktivistek tvrdí, že rozměry modelů XS (5,8 palců či dokonce 6,5 palců v případě modelu XS Max) nejsou zvoleny spravedlivě. Průměrná ženská dlaň je totiž zhruba o palec užší než průměrná dlaň muže. V důsledku toho má být pro ženy obtížnější s novými modely manipulovat.

FOTO: Jsou nové modely telefonu Apple dostatečně velké?

Jsou nové modely telefonu Apple dostatečně velké? - apple-iphone-xs-xs-max-hands-on-10-700×467-cJsou nové modely telefonu Apple dostatečně velké? - antarctosaurusJsou nové modely telefonu Apple dostatečně velké? - iphone-xr-og-201809Jsou nové modely telefonu Apple dostatečně velké? - apple-iphone-xs-xs-max-hands-on-12-700×467-cJsou nové modely telefonu Apple dostatečně velké? - apple-iphone-xs-xs-max-hands-on-4-700×467-c

Vše začalo twitterovou výpovědí Caroline Criado Perezové, která se svěřila se svými zdravotními problémy spojenými s používáním většího iPhonu. Stěžovala si na syndrom RSI (poškození z opakovaného namáhání), který se u ní měl objevit po změně telefonu z iPhonu SE na iPhone 6. Tvrdí, že příliš velké telefony negativně ovlivňují zdravotní stav ženských rukou, protože ty prostě nebyly připraveny na obrovské displeje.

Caroline vnímá jako nespravedlnost, že ženy mají platit stejné ceny jako muži za produkt, který jim vlastně do rukou ani nepasuje. Ještě více aktivistku rozzuřilo, že Apple na stejné konferenci oznámil konec výroby iPhonu SE. S logickou námitkou, že by ženy při manipulaci s telefonem, jak je v jiných případech jejich dobrým zvykem, mohly používat obě ruce, se Caroline nevypořádává.

Caroline podpořila i její kolegyně Zeynep Tufekciová. Ta nejprve citovala šéfa marketingu Applu Phila Schillera, který před časem prohlásil, že společnost chce pomocí nových technologií pojmout co největší počet zákazníků. Společnost podle ní dělá nyní úplný opak. To, že Apple nebere ohled na velikost ženských rukou, je ale jen špička ledovce. Celkově totiž ženy upozaďuje. Ve své nové centrále za 5 miliard amerických dolarů nemá ani centrum pro děti, kam by ženy v zaměstnání mohly své ratolesti dočasně odnést.

V rámci vyváženosti je třeba podotknout, že Apple není ani zdaleka jedinou společensky nezodpovědnou firmou trpící zřejmou misogynií. Za všechny odstrašující případy uveďme společnost Husqvarna, která za celou dobu své existence nebyla schopna přijít s modelem pneumatického kladiva vhodným pro ženy.

Komentáře