Escape6 Prague Car Festival již osm let představuje návštěvníkům to nejlepší nejen z oblasti tuningu a performance vozidel. Za dobu své existence se zařadil mezi nejprestižnější evropské výstavy s touto tematikou. A tak jsme se zeptali ředitele výstavy Martina Apeltauera, na co se letos mohou návštěvníci těšit.

 

Martine, většina exponátů z celé Evropy jsou zcela naprosté unikáty a originály. Jak je těžké dostat je do Prahy právě na tuto výstavu?

Dnes už mnohem méně než v počátcích. Byl to vždy náš sen vidět v České republice ta nejlepší vozidla z výstav v Německu, nebo třeba i Polsku a Maďarsku. Po několika letech doslova přemlouvání to byly první vlaštovky a dnes i zahraniční auta pečlivě vybíráme a zdaleka ne všechna přihlášená se mohou výstavy zúčastnit.

 

Sice jsme uvedli, že Escape6 Prague Car Festival je prioritně zaměřen na tuning a performance vozidla, mohou se ale návštěvníci těšit i na další zajímavosti ze světa automobilů?

Jistě. Tuning je sice originální, ale ne pro každého. Proto si přijdou na své také fanoušci závodních a historických automobilů, supersportů, elektromobility, amerických korábů nebo třeba špičkových simulátorů.

 

Tedy nejedná se jen o tuningem upravená a vylepšená auta, ale třeba i o supersportovní a jiné vozy, co z nich uvidíme letos?

V loňském roce jsme rozšířili venkovní program o sraz majitelů sportovních modelů značky Ford. Sešlo se přes pět desítek krásných a hlavně výjimečných automobilů, a tak jsme letošní rok udělali zásadní změnu. Omezení značkou padlo a součástí nedělního venkovního srazu bude například oficiální sraz vozů Porsche ve spolupráci s Porsche Classic Clubem ČR nebo sraz majitelů moderních elektromobilů. To samozřejmě nic nemění na tom, že tematicky různorodé exponáty opět zaplní především čtyři vnitřní haly a na akci tak bude téměř 800 exponátů.

 

Tuning bezpečně! je jednou z aktivit, kterou podporují vybrané státní instituce i komerční společnosti a média, a má také velmi blízko k výstavě Escape6 Prague Car Festival. Uvidíme i letos nějakou zajímavost, která se v rámci tohoto projektu rýsuje?

Slovo tuning bohužel někomu může znít dost negativně. Málokdo si představí technické zdokonalování automobilů a slušné řidiče, ale spíš nedodržování pravidel všeho druhu. Tuning bezpečně! přináší informace o tom, jak se k úpravám automobilů správně technicky i legislativně postavit. Na svých webových stránkách nebo na akcích poskytuje informace a ukazuje výsledky práce profesionálů, kteří k tomuto oboru jistě patří. Novinkou v letošním roce je také seriál akcí Track&Safety, kde se účastníci školí v lepším ovládání svých automobilů, a to je práce, které není nikdy dost. Ve své expozici v rámci naší výstavy bude například k vidění upravený vůz pro každodenní používání v podobě VW Caddy. Ten získal díky několika úpravám mnohem vyšší výkon i točivý moment, lepší jízdní vlastnosti i atraktivnější vzhled.

Escape6 Prague Car Festival je ale nejen o autech. Setkáváme se zde i s výrobci doplňků, komponent, případně všeho, co se točí okolo aut. Jak na tom bude letošní ročník v tomto ohledu?

Jedním z největších vystavovatelů bude opět společnost Escape6, která připravuje pro návštěvníky již několik let v hale 2D zajímavou audiovizuální show a představuje svůj kompletní sortiment značek dílů a doplňků doslova z celého světa. Nově bude obsazena také hala č. 6, ve které společnost CarMedia představí unikátní automobily z ČR i ze zahraničí, výsledky práce renomovaných úpravářských firem, špičkovou autokosmetiku i car audio. Ale to jsou jen dva jmenovaní z celé plejády zajímavých vystavovatelů. Takže nejlépe bude výstavu navštívit a vše si osobně prohlédnout.

 

Již tradiční součástí výstavy jsou také exponáty odkazující na naši i zahraniční minulost. Uvidíme tedy i letos něco exkluzivního?

Sekce Classic Cars je od loňského roku stabilním bodem vnitřního programu a představí zhruba dvě desítky historických automobilů. Konkrétní modely budeme ale zveřejňovat až v posledních dnech před akcí.

 

A nejen minulostí je člověk živ. Vaší výstavy se zúčastňují také mladí nadšenci a budoucí profesionálové z oboru. V loňském roce to byli například studenti z Mladé Boleslavi, kteří předvedli veřejnosti svou přímo exkluzivní práci při přeměně sériové škodovky ve zcela unikátní automobil. Představí se i letos s nějakým svým studentským vozem?

Ano, představí, a možná dokonce se dvěma. Popravdě řečeno, i pro nás je to ale zatím tajemství. Jisté je, že se jedná o novinku, a tak se máme všichni na co těšit.

 

A co naši nejmenší, myslí pořadatelé třeba i na to, že na výstavu vyrazí celé rodina s menšími dětmi?

Jistě, vše je připravené opravdu pro každého. Na venkovním prostoru budou k dispozici dětské motokáry, šlapací dráha, dopravní hřiště, buggyny, jízdy s běžnými automobily i elektromobily a další aktivity. Uvnitř je možné vyzkoušet zajímavé simulátory a velké množství herních konzolí, zúčastnit se tomboly, workshopů v leštění a polepování automobilů, pozorovat vystoupení v rámci volby Miss Tuning, která letos vzejde z finalistek Miss České republiky a další body programu. Zajímavá bude také sekce magazínu Drift&Tuning, ve které proběhnou besedy se závodníky a soutěže o věcné ceny.

 

Taková monstrakce, pokud to tak mohu nazvat, se samozřejmě neobejde bez spolupráce celé řady lidí i partnerů. S kým vším při přípravě veletrhu spolupracujete?

Základem celé akce je samozřejmě výstaviště PVA Expo Praha, jsme rádi za vstřícnost a podporu městské části Praha Letňany, Policie ČR i dalších složek. Kromě českého týmu pořadatelů dnes spolupracujeme také se zahraničními partnery, kteří jezdí po akcích a komunikují s majiteli zajímavých aut. Právě od nich máme ty nejlepší kontakty a zájemce o účast, kteří dělají akci opravdu zajímavou a posouvají ji stále dál. V neposlední řadě jsou to i pořadatelé jiných českých akcí, například Mothers ShowCase, jejíž finále se letos poprvé koná právě v rámci naší výstavy, nebo Miss České republiky. Finalistky této soutěže se budou ucházet o Miss Tuning 2019.

Děkujeme za rozhovor, ať se vám daří a Escape6 Prague Car Festival stále nabízí zajímavou podívanou a zábavu.

 

 

Komentáře