I když často a na všechno rádi nadáváme, žijeme si tu v naprosté pohodě. Hlavně se nemusíme bát o své životy nebo toho, že někam za bílého dne půjdeme, budeme přemýšlet o svých starostech a radostech, a někdo nás při tom oddělá. Jen tak. Bohužel v takto bezpečném pocitu nemohou ani náhodou existovat obyvatelé El Salvadoru. Nepředstavitelné zlo tam páchají gangy MS-13 a Sombra Negra.

Říkají si Mara Salvatrucha, známější jsou pod zkratkou MS-13 a vznikli v 90. letech v Los Angeles z potřeby mladých salvadorských uprchlíků ubránit sami sebe. A samozřejmě páchat kriminální činnost, jiné „poslání“ žádný gang stejně nemá. Byli strašně chudí, a tak s americkým systémem začali vést občanskou válku, která se však časem zcela vymkla kontrole i jim samým. Spousta teenagerů – kriminálníků – byla kvůli výtržnostem deportována zpět do rodné vlasti, do El Salvadoru.

FOTO: Po stopách gangů v El Salvadoru

Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - somPo stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru -
Další fotky
Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru - Po stopách gangů v El Salvadoru -

Jenže v El Salvadoru se ocitli na ještě hlubším společenském dně a měli ještě méně prostředků, které by jim zabezpečily aspoň minimálně důstojný život. Takže je nenapadlo nic lepšího, než MS-13 z Ameriky „přesadit“ do salvadorských reálií. A bohužel začít i jednat, s mnohem větší razancí, mnohem častěji.

To, co dělají, je pro naše hlavy, žijící v civilizovaném světě, naprosto nepředstavitelná a nepochopitelná věc. Brutální vraždy na denním pořádku, navíc takové, že nad nimi zůstává i ten nejotrlejší rozum stát. Usekané ruce, těla ubodaná k smrti mačetami, znetvořená mrtvoly. Naprostá šílenost!

Kdyby zůstali v Americe, věříme, že by MS-13 byli okamžitě zlikvidováni policí; ovšem elsalvadorské autority jsou proti nim naprosto bezmocné. Ale protože je situace už opravdu víc než neúnosná, dostal gang velmi ráznou odpověď. Je tu domobrana Sombra Negra (česky Černý stín), která už za sebou má také velmi odpornou historii. Muži oblečení od hlavy k patě v černém, na hlavách kukly, auta s neprůstřelnými skly, z jejichž oken často trčí hlavně zbraní.

Jenže i když má domobrana Sombra Negra pocit, že bojuje za spravedlnost, pořádek v ulicích a bezpečnost celé země, té nejmenší ve Střední Americe, jde naprosto jistě jen o další zločinecký gang se stejným odhodláním zabíjet, plenit, mučit. A pokaždé to nejsou jen členové MS-13…

Navíc se jim bohužel ve zkorumpované zemi, kde jsou občanské války na denním pořádku, dostává podpory ze strany vlády, která je alibisticky ráda, že alarmující situaci v zemi nemusí řešit – protože by to stejně ‚nedala‘, proti gangům je naprosto bezmocná. Sombra Negra navíc své řádění označuje souslovím „sociální čistky“ (social cleansing), což pro spoustu lidí, jejichž IQ se nalézá hluboko pod průměrem a nikdy se nenaučili číst ani psát, zní bohulibě. Takže aby toho nebylo málo, Sombra Negra v poslední době nachází nová území pro své akce v sousední Guatemale a Hondurasu.

Teď možná namítnete, že takových věcí se po světě děje spousta a útoky a obdobné bitky a souboje, které zuří mezi Sombra Negra a MS-13, nejsou v globálním kontextu ničím výjimečným. To je možná fakt, ale zároveň to rozhodně není důvod, proč by se k němu ve smyslu mezinárodní pomoci měli ostatní státy obracet zády. Vždyť každý lidský život má přece úplně stejnou cenu.

Martin Hradecký

Podle koho vlastně vznikl najelavnější agent, James Bond, zjistíte zde.

 

Komentáře