Vypadá jako šedý vlk, krajinou se žene jako přízrak a nejvíc si jej užijete, když v něm budete o samotě. Řeč je o BMW 650i GranCoupé, čtyřdveřovém luxusním kupé, které by mělo mít vyhrazené místo v garáži každého milovníka sportovní okázalosti.

02

Je to poněkud zvláštní situace, která trvá již několik let. Aby vyšly vstříc stále rozmanitějším chutím svých zákazníků, vymýšlejí automobilky nové a nové modely, které si tu vezmou něco odsud, tu odtamtud a tu přinesou i něco nového. Přesně to je případ poněkud svérázné kategorie čtyřdveřových kupé a tohoto BMW. Jeho základem je kupé šestkové řady, jen je patřičně natažené, takže při téměř třímetrovém rozvoru náprav se dovnitř pohodlně posadí čtyři cestující. Když jsou ale dveře zavřené, nic byste zvenku nepoznali, elegance z tohoto vlka doslova srší, stejně tak sebevědomí. Bodejť by ne, když exteriér krášlí aerodynamický M paket!

06

Zmíněné sebevědomí navíc umocňuje motor, který najdete pod kapotou verze 650i. Jedná se o benzinový osmiválec BMW TwinPower Turbo se dvěma turbodmychadly s výkonem 330 kW, neboli 450 koní. Pokud máte k dispozici pohon všech kol xDrive (a to byl i náš případ), jste z nuly na 100 km/h za 4,4 vteřiny, což je na dvoutunový vůz naprosto famózní výkon! Na spotřebu při řízení této bestie asi příliš myslet nebudete, na co ale myslet budete, je komfort na palubě. V naprostém tichu se jen ozývá důstojný tón motoru, nerovnosti GranCoupé žehlí s vrozenou samozřejmostí, hudbu si můžete užívat z reproduktorů Harman Kardon a sedadla vás hýčkají, jak to jen jde.

11

Divy se ale začnou dít, pokud přepnete jízdní režim z „Comfortu” do „Sportu” či do „Sport Plus”. Odezva na plyn se zkrátí na minimum, podvozek se přitvrdí, řízení ztuhne a pro vás neexistuje nic jiného než silnice klikatící se před vámi. Je až k neuvěření, jak se inženýrům v Mnichově povedlo naladit takto dlouhé a poměrně těžké auto, klobouk dolů!

09

BMW 650i GranCoupé je po čertech povedená strojovna, se kterou se budete moci jak vyřádit, tak vypadat jako byznysmen. Jste naladěni? Na základní 640i si připravte minimálně 2 259 400 Kč, na námi testované 650i xDrive pak 3 122 525 Kč. A pokud jste opravdoví rychlíci, je v nabídce i M6 GranCoupé, které startuje na 3 611 400 Kč. Je jen na vás, na kolik se cítíte.

Lukáš Novák

12 nejlepších automobilových ortelů Jeremyho Clarksona

Komentáře