Salming RunLab – unikátní běžecká analýza celého těla. Zjistěte i ty nejmenší detaily o svém běžeckém stylu v jedinečné běžecké laboratoři na pražské Pankráci.

Celá analýza trvá přibližně šedesát minut. Běžec opatřený 35 čidly stráví přibližně deset minut na běžeckém páse, z toho třikrát po minutě jej snímá v různých rychlostech jedenáct vysokofrekvenčních kamer. Vysoce sofistikovaný systém švédské společnosti Qualisys následně vyrobí interaktivní zprávu sestávající z trojrozměrné kosterní animace, bezmála čtyř desítek grafů a číselných údajů. Při zevrubném rozboru se testovaný dozví klíčové poznávací prvky jeho běžecké techniky, na zdokonaleních může začít pracovat pomocí řady doporučení doplněných videoukázkami cvičení. Takto vyplněnou podrobnou zprávu najde běžec ve své schránce během dvou dnů.

Vést v pankráckém RunLabu návštěvní knihu, hýčkali by si celou řadu zajímavých úlovků. Vedle utěšeně se prodlužujícího zástupu „pravověrných“ kondičních běžců se pod kamerami proběhl profi golfista, basketbalová šampionka, jezdec Moto GP, ironmani, thaiboxeři, ale třeba i učitel tance. Běhání přece patří k drtivé většině sportů či jiných pohybových aktivit. Ať už přímo, či přinejmenším jako tréninkový prostředek.

Více informací naleznete zde.

Kamery zaostřené na zdravější běh

Takřka přesně před půl druhým rokem se poprvé otevřely brány pražského RunLabu. O rozjezdu svého druhu široko daleko ojedinělého pracoviště, které sídlí v běžeckém centru společnosti Salming přímo pod pankráckými mrakodrapy, jsme si povídali s koučem tamních běžeckých analýz Michalem Vítů.

Kdo je vlastně typickým návštěvníkem RunLabu?
Nejčastěji chodí rekreační kondiční běžci. Počínaje jedinci, kteří se teprve chystají začít a chtějí vědět, jak na to. S nimi si vedle samotné analýzy a vysvětlení základních principů přirozenějšího pohybu hodně povídáme o tom, jak se udržitelně, rozumně rozhýbat. Jádro rozhodně tvoří mírně až středně pokročilí vytrvalci. Zaujatí, motivovaní, nebo naopak nový elán hledající. Stále častěji se pak objevují výkonnostní běžci či sportovci obecně, s nimiž co do biomechaniky rozebíráme „každý milimetr“. Věkové rozpětí je pestré, od školou povinných dítek z triatlonové akademie v doprovodu rodičů až po čiperné pětašedesátníky.

Co považuješ za hlavní pohnutky pro podstoupení vaší analýzy?
Jak už to bývá, běžec nejčastěji volá o pomoc, když ho něco bolí, trápí se, stagnuje, chce se zlepšit, zahýbat s osobáky. Čím dál více k nám také chodí zvědaví běžci. Už o našem pracovišti někde slyšeli, nejdříve jenom nakouknou, popovídají si. Za týden, dva je mám oblepené senzory na běžeckém páse. Zajímavé je, že analýzu podstoupila i celá řada lékařů, odborníci z oblasti péče o tělo. Osobně jsem za tohle rád. My si rozhodně nehrajeme na doktory, naopak, případně dovedeme běžcům špičkového odborníka sehnat. Na druhou stranu si takto vyměňujeme zkušenosti, oboustranně nás to posouvá dál. Někteří k nám rovnou začali posílat „svoje lidi“.

Podobných pracovišť není po světě mnoho. Jezdí k vám i lidé ze zahraničí?
Je pravda, že za naši spádovou oblast můžeme dneska označit celý středoevropský region. Každopádně nás zájem běžců zpoza hranic překvapil. Očekávatelně vede Slovensko, ale změřili jsme třeba pár zájemců ze Švýcarska, Itálie, jezdí krajánkové z Německa či až z Mallorky. Docela nás potěšila, řekněme, vnitrostátní odezva, jezdí hrozně moc lidí doslova ze všech koutů republiky. Ostrava, Olomouc, Šumava, západ země. Vezmou si den dovolené anebo šikovně naplánují služebku, objednají si stále vyhledávanější analýzu obohacenou o osobní trénink či to spojí se skupinovým výběhem. Prostě si udělají takový hezký výlet do metropole, kolikrát i s rodinkou. Akorát, že za pár dnů jim místo pokuty za špatné parkování dorazí mailem  všepojímající rozbor jejich běhu i s nějakými radami navrch.

Mohou dorazit třeba i bosoběžci?
Vyznavači takzvaného barefootu se tu střídají dokonce poměrně často. Tady se sluší zdůraznit, čím je naše analýza unikátní. My neřešíme, jestli přijdeš bos nebo obutý a do čeho. Přestože působíme pod logem Salming, značky neřešíme. Hodně lidí chce třeba znát postavení kotníků, jestli mají „tu pronaci“, jak se kdesi dočetli. My nekoukáme jenom na to, kam se jejich nohy vtáčí, nýbrž v první řadě, proč se tak děje. Vyhodnocujeme pohyb celého těla, různé vlivy. Když to přeženu, klidně může dorazit vyznavač běhu s deštníkem v podpaží, společně se během té hodinky podíváme, co to dělá s jeho běžeckou technikou.

A co ty jakožto běžec? Zavdal sis své vlastní medicíny také?
Jasně, dokonce vícekrát. Poprvé mě „zhodnotil“ při stáži v Göteborgu samotný Peter Fröberg, vynikající trenér, špička tohoto oboru. Hodně jsme to posléze ladili i sami na sobě v Praze.

Prozradíš výsledek?
Řekněme, že nikdo nejsme dokonalý. Teď vážně, na celé téhle skandinávské mašině je kouzelné, že člověku ukáže pravdu. Ať už ji znát potřebuje, nebo vlastně nechce. Pozná se velice dobře, kdo doopravdy běhá, kdo tomu moc nedá. Nezapřou se sportovní dysbalance, kupříkladu levonohý fotbalista. Běhání o tobě celkově vzato dokáže prozradit hodně.

To skoro vypadá, že k vám aby někteří zájemci vkračovali lehce váhavým krokem…
No, nervozita občas bývá. Spíše však z očekávání neznámého, rychle opadne. Upřímně k ní ani není důvod. My všichni v našem běžeckém centru pohyb milujeme, pracujeme pro běh. V rámci filozofie naší společnosti se snažíme přistupovat k životu, k běhání a tedy i jeho rozboru proaktivně. Vlastně už jenom samotné rozhodnutí začít se sebou něco dělat je chvályhodné. Když chceš odstranit chybu, nejdříve ji poznej. S takto nadšenými běžci je radost pracovat, ať už se potí sami na běhátku v laboratoři anebo běháme společně po venku. S naší novou trenérkou Simonou rozjíždíme další skupinové tréninky, stále vymýšlíme nějaké nové ptákoviny. Běhání má lidi spojovat, komunita se rozrůstá. Je to radost.

Zaujala vás možnost nechat si rozebrat váš běžecký styl do nejmenších detailů? Využijte nabídky slevy 20 % na základní variantu analýzy při rezervaci termínu do 31. 12. 2019. Rezervujete s heslem MUZIVCESKU20 zde. Nebo chcete někomu dát voucher jako dárek? Opět se slevou 20 %, objednávejte zde.

 

Komentáře