Český premiér nedávno na návštěvě Itálie sáhl po nadčasových slovech Jana Amose Komenského. Učitel národů prý prohlásil, že kdyby byli lidé vzdělanější, nepotřebovali by migrovat do jiných zemí. Zní to moudře, asi jako citát od Coelha či Fulghuma. Ale moudré to není a hlavně: není to citát od Komenského. Podle odborníků nic takového Komenský nikdy neřekl. Ostatně sám Komenský emigroval a o jeho vzdělání není pochyb.

Na (velmi chabou) obranu pánko Andreja uveďme, že v tom není sám. Říká se, že falešných citátů roztrubujeme do světa víc než těch autentických. Nevěříte?

„To chce klid,“ čteme v kdejaké hospodě pod vyobrazením Josefa Švejka. Jenže Hašek tato slova nikdy Švejkovi do úst nevložil.

„Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval,“ prohlásil Winston Churchill. Nebo ne? Tento výrok mu vložil do úst sám mistr propagandy Joseph Goebbels. A naopak Goebbelsovi kdosi přisoudil výrok, který také nikdy neřekl: „Když slyším slovo kultura, sahám po revolveru.“ Tento blízký spolupracovník Hitlera a milenec české herečky Baarové v roce 1933 stál u vzniku umělecké organizace Říšská kulturní komora a snažil se o propagaci nacistické ideologie právě prostřednictvím kultury. To by musel mít revolver v ruce skoro pořád.

„Kdyby zmizely z povrchu zemského všechny včely, zbyly by lidstvu jen čtyři roky života.“ Tak pravil Albert Einstein. Prý. Ale nikdo to v žádném jeho textu doopravdy neviděl. Einstein byl vůbec známý roznašeč falešných einsteinovských citátů. Když něco řekne nejchytřejší mozek v dějinách, tak to přece musí být pravda, ne? A což teprve když slavný intelektuál Peroutka prohlásí, že Hitler je gentleman?

Falešné citáty jsou trvanlivé a oblíbené, podobně jako fake news. Buď potvrzují naše předsudky, nebo zní tak neuvěřitelně, že vysloveně zvoní pravdou. Novinářka Megan McArdleová to pěkně shrnula v časopisu The Atlantic: „Falešné citáty jsou jadrnější, dramatičtější, jdou hlouběji k jádru věci než výroky, které lidé běžně vyslovují. Není divu, že obvykle právě ony vítězí v evoluční bitvě o místo v naší hlavě.“

Ivan Adamovič

Komentáře