Podle nejnovějších údajů nosí každá druhá žena pravidelně boty na vysokém podpatku. Přitom pokud je podpatek vyšší než 4 cm, hrozí podle ortopedů jeho nositelce nepříjemné zdravotní problémy. Co všechno může každodenní chození na vysokých lodičkách a v kozačkách s úzkou špičkou přivodit krásným nohám vaší něžné polovičky?

O tom, že boty na podpatku dodají každému outfitu potřebný šmrnc, se nemusíme příliš rozepisovat.  Bohužel s lodičkami se pojí také pravdivé rčení: „Pro krásu se musí trpět“. To, že žena vypadá štíhleji a elegantněji, s sebou přináší daň v podobě bolesti hlavy, zad, kolen, lýtek i chodidel. Nepřiměřeně zvýšená pata totiž těžiště těla posouvá dopředu, čímž snižuje stabilitu, a to vede k jedinému – několik hodin v této pro tělo nepřirozené poloze jí přivodí řadu nepříjemností. Úplně nejhorší jsou lodičky s úzkou špičkou. Ty můžou být dokonce původcem patní ostruhy či deformovaných prstů. Ve špičce stlačené prsty, které nemají dostatek místa, způsobily mnoha ženám až vbočení kloubů u palců, tzv. halluxy.

Tým odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve své nedávné studii uvedl, že by výška podpatku dámské obuvi neměla přesahovat 4 cm. Dlouhodobé nošení vyšších podpatků negativně působí na správné držení těla, zkracují se lýtkové svaly a Achillova šlacha, vážně škodí kolenům, kotníkům i krční páteři.

Není se co divit, že se řada žen začíná bouřit proti diktátu zaměstnavatelů, kteří požadují, aby do práce nosily lodičky na vysokých podpatcích. Například v Kanadě a na Filipínách již firmy nesmí ženám určovat, co si v pracovní době obují. Bohužel ne ve všech zemích jsou v tomto směru pokrokoví.  Například v Japonsku šokoval ministr zdravotnictví svým názorem, že podpatky jsou v některých typech zaměstnání žádoucí a zcela nezbytné. Zvláště u člověka na takovém postu je takové prohlášení přinejmenším zarážející.

Mnoho odborníků doporučuje vložky od americké firmy Aetrex, které se dají použít nejen do těsné společenské obuvi nebo vysokých kozaček, ale i do všech pánských bot. Ty můžete zakoupit ve specializovaných obchodech Chodím zdravě, kde vám navíc vyškolený personál udělá i detailní digitální diagnostiku vašeho chodidla a určí, zda nemáte například plochou klenbu. Podle toho vám pak doporučí vhodnou ortopedickou vložku přesně pro vás.

 

 

Komentáře