Další z pro Čechy přívětivých lyžařských středisek, tentokrát v údolí Paznauntal, nabízí obří horský areál propojený se švýcarskou (bezcelní) stranou. Což je právě pro Čechy, kteří levným alkoholem nepohrdnou, dvojnásob vábný benefit. V Ischglu se navíc konají koncerty doslova světových hvězd (namátkou Peter Gabriel nebo Lenny Kravitz) a strávit zde týden tak znamená jednu velkou párty. Pokud se vám proto zamlouvá spojit příjemné s příjemným, neváhejte více!

Vesnička Ischgl v rakouské spolkové zemi Tyrolsko je příslovečnou mekou všech milovníků zimních sportů a lyžařských nadšenců. Pro ty české to platí dvojnásob, a to už jen z prozaického důvodu dobré dostupnosti. Návštěvníkům nabízí celých 218 kilometrů sjezdovek, 38 kilometrů tratí pro běžecké lyžování, 39 lanovek a bohaté kulturní vyžití. Což je, přiznejme si, větší než malé množství. Mnohonásobně.

Nově v sezóně 2018/2019 se Ischgl pyšní novou kabinovou lanovkou Gampen E4. Tato lanovka drží (kromě nosných lan) světový rekord. Jde totiž o jedinou šestimístnou kabinovou lanovku, která překonává úctyhodné převýšení 924 metrů.

A náš tip na après ski v Ischglu? Kuhstall neboli „Kravín“!

Náš tip na après ski v Ischglu? Kuhstall neboli „Kravín“!

Ischgl láká také na zajímavé kulturní akce. Těšit se můžete na sérii koncertů pod otevřeným nebem „Top of the Mountain“, après-ski, nákupy nebo špičkovou gastronomii. Najdete zde bezpočet restaurací, hostinců, svérázných horských chat a středomořských ischglerských lokálů. Týmy kuchařů připravují pokrmy jak podle tradičních receptů, tak moderní a kreativní jídla, na která budete ještě dlouho vzpomínat. Při přípravě jídel jsou samozřejmě hojně využívány regionální produkty.

+ 4 tyrolské tipy navíc!

No a když už jste jednou v Tyrolsku, rozjeďte se trochu po okolí! Zde několik dobrých tipů za všechny:

ABSOLUTNÍ TEPLÉ BLAHO

Po lyžování zajeďte do termálních lázní Aquadome v Längenfeldu. Můžete se sám či s přítelem nebo dokonce s přítelkyní vyvalovat, relaxovat a snít v teplé, slané či jinak mineralizované vodě v soustavě obřích betonových trychtýřů. Bazény jsou i uvnitř, stejně jako přehršel saun, parních lázní a dalších atrakcí všeho druhu. Není snad na světě větší blaho (ano, ani sex není tak dobrý) než vyjít ze sauny rozpařený na mráz ven a s radostí v duši se usmívat na mlčenlivé, vysoké horské štíty z kamene a ledu.

www.aqua-dome.at

BRAUN ZE SAUTENS

Pro Čechy je velmi zajímavé městečko Sautens v Ötztalu. Zde se narodil muž, který výrazně přispěl k tváři české krajiny – Matyáš Bernard Braun, geniální sochař českého barokního umění, jehož sochy známe například ze zámku v Kuksu. Žádnou pamětní desku v Sautens nemá, jistě si odtud z dětství ale odnesl něco ze svého vnímání krajiny a krásy.

DESIGN MPREIS

V obchodním řetězci Mpreis je radost a krása nakupovat. Některé z poboček naleznete sice i v sousedním Salcbursku nebo Štýrsku, ale Mpreis je především tyrolským obchodem. Stavby supermarketů Mpreis totiž pravidelně získávají ocenění v architektonických soutěžích. Sklo, měď, dřevo, kámen, tráva, beton – vše je zkombinováno do nádherně uměřeného díla. Mpreis také pracuje s místem, nakupujete a za okny se vám pasou krávy, bouří vodopád nebo se hraje golf.

www.mpreis.at

POMÁHAT A PÁLIT

Zajeďte ochutnat neskutečně jemné lihoviny do některé ze 64 pálenic ve vesnici Stanz na kopci kousek od Landecku (i to je v údolí, kterým vede východozápadní dálnice skrz Tyrolsko). V lokální turistické kanceláři (www.tirolwest.at) si rezervujte návštěvu některé domácí pálenice a pak už jen listujte jazykem v tekutém herbáři. Popijete pálenky ze švestek, hrušek, meruněk, borůvek, borových šišek, mrkve, jablek či hořce. Destilát z kořene hořce (Enzian) se většinou podává ve směsi s jablečným destilátem, ale kdo chce poznat hořkost, vyžádá si ho čistý.

www.brennereidorf.at

Miloš Štěpař

Komentáře