„Sluneční kámen“, který sloužil jako navigace při námořních výpravách, skutečně existoval. Nalezený exemplář pomohl odhalit, jak průhledný křišťál fungoval, jediné, co zbývá rozluštit, je – zda byl skutečně využíván průbojnými Vikingy.

„Magický“ sólarsteinn (islandsky) byl dlouhou dobu považován za pouhý mýtus. O jeho možné existenci nás zpravovalo několik písemných zmínek z Islandu 13. a 14. století nebo staré záznamy o uložení takového předmětu v klášterních inventářích, avšak žádný hmatatelný důkaz neexistoval. To se změnilo roku 1977.

FOTO: „Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři

„Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři - espato-de-islandia-piedra-solar-de-los-marinos-vikingos„Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři - 43430-adapt-885-1„Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři - 300px-tapisserie_bato1„Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři - istock-186755728-640×360„Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři - gokstad_ship_side_view
Další fotky
„Sluneční kámen“ opravdu pomáhal při navigaci na moři - gokstadskipet1

Některé středověké islandské ságy vypravují o magickém kameni, který – pokud je namířen proti nebi – dokáže přesně určit polohu Slunce i na zcela zamračené, mlhavé nebo třeba sněhovou bouří zmítané obloze. Mnohokrát tak zachránil dávné mořeplavce před smrtícím osudem, dávno před vynálezem magnetického kompasu (nebo spíš jeho představením na evropské půdě).

Objev vraku britské lodi alžbětinské doby, Alderney, potopené v roce 1592 Španěly, pomohl k rozluštění záhady. Ve svých útrobách ukrývala i kus tvarovaného islandského křišťálu, průhledné varianty kalcitu, který je pro své polarizační vlastnosti ideálním nástrojem pro sledování schovaného Slunce.

Polarizaci světla využívá při navigaci často hmyz, třeba takové včely, ke kterým se tak nyní můžou přiřadit i dávní mořeplavci. Sólarsteinn propouští pouze určitým směrem polarizované světlo, ostatní paprsky filtruje. Jakmile „chytne“ směr, ve kterém leží Slunce, jasně se rozzáří.

Dvacet dobrovolníků jednotlivě testovalo funkčnost a preciznost islandského křišťálu během zamračeného dne. Všichni zúčastnění byli schopni lokalizovat Slunce na stupeň přesně, dokonce prý funguje, i když Slunce zajde za horizont. Sólarsteinn se tak ukázal být ideálním nástrojem, který pomůže s navigací i na takových místech, na které je magnetický kompas krátký.

Sluneční kámen zatím nebyl nalezen na žádném místě spojovaném s Vikingy, není však troufalé myslet si, že jimi byl skutečně používán. Je dost pravděpodobné, že právě díky tomuto průzračnému kameni byli Vikingové schopní doplout až do Severní Ameriky dávno před Kryštofem Kolumbem.

Jan Králík

A tady si můžete přečíst o další dobyvatelce moří – Grace O’Malley, irské hrdince 16. století

Komentáře