George Mendonsa, muž, který sloužil během druhé světové války na americkém torpédoborci, se po jejím skončení zapsal do paměti milionů lidí po celém světě. Ikonický námořník, líbající zdravotní sestru na náměstí Times Square v New Yorku, zemřel pouhé dva dny před svými 96. narozeninami.

O smrti námořníka z fotografie informovala deník The Providence Journal Mendonsovova dcera Sharon Molleurová. Mendonsa podle jejích slov nešťastně upadl a měl záchvat, který se mu stal osudným. 95letý muž skonal v Middletownu na Rhode Islandu, v zařízení poskytující pomoc starším lidem, které obýval i se svou 70letou manželkou. V naší galerii se podívejte na onu fotografii zobrazující legendární polibek a také na několik dalších, ikonických snímků minulého století.

FOTO: Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století

Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Alfred-Eisenstaedt-1945-v-j-day-times-square-kissPolibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Eddie-Adams-1968-saigon-execution-750×439Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Philippe.Halsman.1948-salvador-dali-750×581Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Margaret-Bourke-White-1946-ghandiPolibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Nick-Ut-1972-vietnam-napalm-girl-750×504
Další fotky
Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Alberto.Korda_.1960.Che_-750×499Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Robert-Capa-1936-falling-soldier-750×529Polibek na Times Square a další ikonické fotografie 20. století - famous-photographers-Kevin-Carter-1993-child-vulture-750×482

14. října 1945, v den konce 2. světové války, uchopil Mendonsa na newyorském Time Square do náručí neznámou dívku a vášnivě jí políbil. Jednalo se o Gretu Friedmanovou, zdravotní asistentku narozenou v Rakousku. Celý moment zaznamenal na svůj fotoaparát Alfred Eisenstaedt, jemuž snímek, později známý jako „V-J Day in Times Square“ nebo „The Kiss“, poprvé vydali v magazínu Life. Nyní se řadí mezi nejslavnější snímky pořízené v 20. století. V následujících letech se objevilo několik dvojic, které tvrdily, že právě oni jsou slavným párem z fotografie. Trvalo dlouhou dobu, než bylo oficiálně potvrzeno, že se ve skutečnosti jedná o George Mendonsu a Gretu Friedmanovou.

Mendonsa se k fotografii dokonce vyjádřil. Greta mu prý připomínala zdravotní sestřičky, které ve válce vídal ošetřovat jeho zraněné přátele. Proto neváhal a rozhodl se ji políbit. „Měl jsem v sobě pár panáků a zahlédl jsem zdravotní sestru. Vzpomněl jsem si, jak moc nám ve válce tyto ženy pomáhaly, a prostě jsem ji políbil,“ svěřil se v roce 2015 televizi WPRI-TV. Friedmanová se k celému incidentu vyjádřila již o 10 let dříve, v roce 2005. „Ten chlap prostě přišel a políbil mě. Všichni oslavovali a byli šťastní, nebylo to ale vůbec romantické.“ Friedmanová utekla během války jako 15letá dívka z rodného Rakouska a zemřela v roce 2016 ve Virginii, v úctyhodném věku 92 let.

Michal Švehla

Co se stalo s domácími mazlíčky v Londýně za druhé světové války? Zmasakrovali je dobrovolně sami Britové

Komentáře