Jedno z nejrozsáhlejších a rozhodně nejhlubších měst turecké Kapadocie, Derinkuyu, v minulosti v dobách nouze poskytlo přístřeší několika tisícům lidí. A se vším potřebným pohodlím a dokonce i dobytkem. Ztracené město ale čekalo pod zemí mnoho desítek let, než ho náhodou pod svým domem znovuobjevil domácí kutil.

V Kapadocii (dnešní část Turecka) vyrůstala podobná podzemní města skoro jako houby po dešti – je jich celkem okolo čtyřiceti. A důvod? Ten byl vždy prostý – ukrýt se před nepřáteli. Od svého založení několik stovek let před Kristem až do počátku minulého století tak podzemní město Derinkuyu poskytlo ochranu různým národům, které zrovna město ovládaly.

FOTO: Osmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu

Osmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - 176dd237-7c82-435f-d290-410ecf7ccb5cOsmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - derinkuyu_underground_city_9831_nevit_enhancerOsmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - 0db9bbb1-3788-439e-c0cc-88aa219c0636Osmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - derinkuyuOsmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - f8881953-aa4a-4a2b-c4a8-9ae2ad964ff6
Další fotky
Osmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - derinkuyu_underground_city_9843_nevit_enhancerOsmnáct pater pod zem – starověké temné město Derinkuyu - derinkuyu-1

Mezi posledními obyvateli, kteří se do temného města uchýlili, byli roku 1909 Kapadočtí Řekové. Potom se na město bez slunce zcela zapomnělo. A jak už to bývá, znovuobjeveno bylo úplně náhodou.

Nad podzemním městem se totiž rozkládalo i město „normální“, ale s obyvateli, kteří po populační výměně mezi Tureckem a Řeckem neměli absolutně žádné tušení, že se pod jejich domovy rozkládá gigantický svět. Až v šedesátých letech domácí kutil objevil ve svém domě záhadnou místnost. Další průzkum již odhalil celou síť tunelů a město bylo znovu „na světě“. Nyní je polovina přístupná turistům.

Podzemní Derinkuyu zasahuje 76 metrů pod zem v osmnácti různých úrovních – přístupných jich je nyní osm. Oněch 20 000 lidí dokázalo v podzemním městě v klidu přežít invazi díky sofistikovanému systému ventilačních šachet, studnám a mohutným kulatým kamenným dveřím, které zaručovaly nedobytnou ochranu.

Kromě těchto životně důležitých prvků v Derinkuyu existovaly třeba i vinné sklepy, společenské haly, kaple, školy, pracovní místnosti například s olejovými lisy, stáje atd., vše propojené rozlehlým systémem komunikačních pasáží.

Luxus i bída – podívejte se, jak vypadá život v jeskynních obydlích ve španělské Andalusii

Město bylo vyhloubeno do měkké vulkanické horniny, která se snadno opracovává. Kdo a kdy ale neuvěřitelné město Derinkuyu přesně postavil, zůstává dodnes záhadou.

Jan Králík

Komentáře