Jaro a blížící se podzim jsou si podobné v tom, že během obou období užijete podobné kousky oděvů. Elegáni při prvních podzimních procházkách sáhnou po tolik oblíbeném trenčkotu, nezávislí jedinci zvolí parku a muži vyznávající sportovnější styl zase bundu do pasu.

Trench coat je nejvíce formální z této trojice převlečníků. Pro svou funkčnost a praktičnost má naprosto zaslouženě místo v síni ikonických módních kousků. Pokud přemýšlíte, do jakého kousku v rámci podzimního šatníku investovat, je trenčkot tou nejlepší volbou. Je většinou ze světlé, povětšinou béžové pevné a nepromokavé látky. Drží tvar a má dvouřadé zapínání. Podšívka bývá v kárované kostce.

Není tajemstvím, že trenčkoty vyrábí britská značka Burberry už od roku 1912. Za více jak sto let se béžový plášť s typickým tartanem na podšívce stal nejen stěžejním kouskem britského módního domu, ale i ikonickým kouskem ostrovního stylu. Burberry (dříve Burberrys) má ve Spojeném království hlubokou tradici, stejně jako materiál, ze kterého trenčkoty vznikají. Gabardén si nechal anglický obchodník Burberry patentovat už v roce 1879 a až do roku 1917 měl výsadní právo na výrobu tohoto druhu zboží. Dnes kabát inspirovaný tímto ikonickým kusem najdete v nabídce snad každé konfekční značky a v nejrůznějších mutacích i u velkých módních domů.

Je jen na každém jeho nositeli, jestli k němu vezme úzké džíny a dobré sneakers nebo brogue naboso a vytvoří tak spíše streetový outfit, nebo se bude držet tradice a v kombinaci s formálními kalhotami umocněnými dobrým obutím bude následovat britské klasiky.

Dřív se jim říkalo větrovky a milovali je muži postávající před Tuzexem. Dnes se vyrábí ze skutečně kvalitních, větru i dešti odolných materiálů, jsou mnohem lépe krejčovsky zpracované a laciné zipy nahradila odlehčená kostěná zdrhovadla, která si uchovala efektní metalický vzhled, ale nepřidávají na váze v zásadě lehké bundy.

Sportovně laděný blouson může být pěkná podpásovka. Pravdou je, že zdaleka nelichotí každé mužské postavě. Bundu do pasu si mohou dovolit spíše muži s drobnou nebo atletickou postavou. Dobře padnoucí džíny a efektní tenisky pak podpoří dojem aktivního muže, který potřebuje zůstat v pohybu a udržet tempo s pulsujícím městem.

Naopak statnějším, rubensovským typům spíše prospěje bunda sahající až těsně pod hýždě. Delší bunda postavu sjednotí a opticky protáhne. Současně se vyvarujte materiálům s vysokým leskem, který opět vizuálně přidává na objemu postavy.

Odborná literatura říká, že parka je sportovní delší bunda, volného střihu s kapucí povětšinou lemovaná kožešinou. Možná vás překvapí, že parka, která je jakýmsi nepsaným poznávacím znamením rybářů a podivínů, nepochází od zálesáků, ale od Eskymáků žijících na severním pólu. Právě proto to lemování kožešinou.

Dávno ale neplatí, že parku nosí jen baťůžkáři. Pro svou pohodlnost se jejího designu chopily značky a přepracovaly ji k obrazu svému. Najdete tak modely, které jsou nepodšité a vytvořené z odlehčených materiálů. Pokud ale nechcete vypadat jako Kenny se South Parku, kapuci nechte ležet, přidejte chinos, hrubě pletený svetr a vysoké šněrovací boty. Jak jinak by měl vypadat městský dobrodruh?

Trendem, který přetrvává už víc jak sto let, je zelená bunda z voskovaného plátna. Když v roce 1894 začal John Barbour v South Shields vyrábět bundy z voskovaného plátna, okamžitě si získaly na popularitě a díky své kvalitě a všestrannosti se z Barbour stala ikona. A ani po více jak století se modely nezměnily.

Barbour, z pevného bavlněného plátna, se impregnuje směsí vosků a olejů. Látka vosk nasaje, ztěžkne a stává se odolnou vůči vodě a ostatním nepříznivým vlivům. Z plátna nových bund dokonce nějakou dobu odpadávají šupinky vosku. Proto je třeba ji čas od času znovu naimpregnovat. Bundu v tradiční zemitě zelené barvě, s manšestrovým límcem, zapínáním na mosazné druky a typickými kapsami si oblíbili nejen diváci dostihů. Nedá na ni dopustit anglická královna, myslivci, módní rebelové i klasici a dokonce ani James Bond.

Kam kráčíš, Burberry?

Komentáře