Používat slovo „klasika“ v kontextu pánského šatníku je trochu zrádné. Přelévá se mezi epochami a styly a použije ho každý tak, jak se mu hodí. Pro jednoho bude klasika šedý oblek, další už bude vrtat v tom, že klasické šedé obleky měly jinak klopy nebo knoflíky.

Pokud ale na něco to slovo sedí, je to peacoat. Nejkompaktnější, nejjednodušší a nejverzatilnější druh pánské těžké krejčoviny. Nosí se už po staletí a vždycky bude vypadat skvěle. Vhodnější je casual, ale určité druhy se mohou vzít i formálně.

Původně začali tento dvouřadý, ostře střižený kabát nosit námořníci kolem roku 1800. Je součástí námořnického dědictví. Rodina Camplinových je vyrobila pro námořnictvo a říkalo se mu „Petty Officers Coat“ – trošku to osekejte a máte peacoat. Později se ale z palub a přístavů přenesl do širší společnosti. Od Deana, přes Redforda až ke Craigovu 007 – každý z nich ho nosil jinak, ale všichni dobře.

Původně byl v temně modré (námořnické, duh?!) a z Meltonské vlny, střižený tak, že nabízí čistou a úzkou siluetu, ale stále dostatek místa pro nějaký ten pletený kousek pod ním.

Klasický peacoat

Úplně původní peacoat je dvouřadý, se špičatým, širokým límcem, který má za účel chránit proti větru. Jeho délka by měla sahat lehce pod boky (peacoat, který končí v půlce zadku, je moc krátký a špatně ušitý). Krom standardních kapes má ještě dvě podélné pod hrudníkem.

„Můstek“

Tradičně vytvořené pro ty důstojníky, kteří byli na můstku, tento peacoat je trochu výraznější a efektnější. Jeho délka může dosahovat až do půlky stehen, někdy ke kolenům. Značky na něj také používají výraznější knoflíky. Díky tomu působí formálněji a projde vám i k obleku.

Jednořadý peacoat

Pouze jedna řada knoflíků z něj činí víceméně casual záležitost. Ale nejde pouze o moderní výmysl ulehčující práci. Existují historické kusy od „pravých“ námořníků, kteří takové nosili.

Jak nosit peacoat?

Vzhledem k původu kabátu, nejlepší, co můžete udělat, je držet se námořnického stylu. Hrubší světlý svetr, nebo pruhovaná trička francouzských rybářů, džíny a chinos. K tomu obujete boots, nebo tenisky a máte vyhráno. Hlavní je totiž velikost. Správně padnoucí peacoat musí sahat pod boky – jak již bylo zmíněno – a povolovat dostatek pohybu a volnosti. Při zkoušení tedy raději jděte do o velikost většího kusu.

Velmi dobře fungují roláky – klidně i oversize. Díky širokému límci není kabát úplně vhodný pro šálu a rolák udělá zajímavý efekt. V kontrastní barvě. Kašmírový rolák můžete vzít i k oblekovým kalhotám v šedé barvě ale klidně i kostkovanému vzoru. Dohromady to zafunguje sofistikovaně.

Kam pro Peacoat jít?

Záleží na tom, kolik chcete investovat. Ale asi se shodneme, že je lepší jít po kvalitě, než jen dobré ceně. Opravdu dobře a umně ušitý kabát je heritage kus a vydrží vám roky. Naproti tomu něco z umělého materiálu se obnosí už za dvě sezóny.

Značka Crombie funguje už dvě století a celou dobu produkuje oděvy hodné generálů. Sice zaplatíte víc, ale na oplátku získáte nejjemnější vlnu, ručně šité lemy a konstrukci, která bude sedět většině postav. Info o ceně v butiku.

London Tradition je možná nováček, ale královna už stihla značce dát své uznání. Vše je šité v Anglii z anglické vlny a nezničitelnou kvalitou. Prodává Mr. Porter.

Marks & Spencer je dobrá volba, pokud chcete relativně kvalitní kus, ale nechcete za něj utratit moc. Info o ceně v obchodě.

Reiss je prodejce podobný Marks & Spencer. Na kvalitní vlně se nešetří, ale kabáty od nich jsou stále relativně dostupné. Prodává Mr. Porter.

Komentáře