Krom rozmachu kultury a umění pod správou rakouského arcivévody a místodržitele v českých zemí z rodu Habsburků Ferdinanda II. Tyrolského rozkvetla v Ferdinandově srdci zakázaná láska k Filipíně Welserové.

Druhorozený syn římského císaře, českého a uherského krále Ferdinanda I. Habsburského se narodil roku 1529 v Linci. Jako velice schopný, inteligentní a uměnímilovný bylo Ferdinandovi II. svěřeno místodržitelství českých zemí v jeho necelých osmnácti letech.

FOTO: Utajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou

Utajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - 800px-Jakob_Seisenegger_003Utajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - 800px-William_Scrots_002Utajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - 800px-PhilippineWelserUtajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - c0457031-800px-wmUtajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - b57256d4597216f8650d9cc361aea546
Další fotky
Utajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - 800px-Archduke_Ferdinand_II_of_Further_AustriaUtajená láska Ferdinanda II. Tyrolského s neurozenou Filipínou Welserovou - Die_Wanne_des_Bads_der_Philippine_Welser

Spolu s Ferdinandem do Čech přišla i renesanční kultura, podle Ferdinandova návrhu byl například postaven známý a neobvyklý letohrádek Hvězda. Nevídaný byl i jeho vztah s neurozenou, ale překrásnou a inteligentní ženou Filipínou Welserovou s kterou se poprvé setkal roku 1548 v Augsburgu.

Zámek v Březnici na staré pohlednici.

Filipína pocházela z velmi zámožné rodiny bankéřů, od které si půjčoval peníze samotný císař pán, nicméně v jejím těle nekolovala ani kapka modré krve. Na mladou, bledou, vysokou a štíhlou dívku ztělesňující tehdejší ideál krásy sukničkář Ferdinand, do jehož náruče se samy vrhaly stovky žen (polovina Prahy by mu tehdy prý mohla říkat „tati“), nemohl zapomenout. Setkali se znovu po několika letech v Plzni a později častěji na zámku v Březnici.

V Březnici nakonec proběhl o téměř deset let později od prvního setkání i tajný sňatek roku 1557 za přítomnosti nejbližších důvěryhodných duší. Nedlouho po svatbě se Filipíně narodil první synek Andreas, jehož služka musela položit za práh zámku, aby si ho Filipína mohla osvojit jako nalezence. Stejné divadýlko proběhlo i s jejich dalšími třemi dětmi, které později vyrůstali třeba i na zámku Křivoklátě.

Falešná „španělská“ kráska Lola stáhla ke dnu nejmocnější muže své doby. Včetně bavorského krále

Ferdinandův otec se o sňatku po několika letech dozvěděl a rozhodl se ho tolerovat, dokavaď zůstane zcela utajen. Manžele se i tak několikrát snažili od sebe odloučit, ale Ferdinand pro Filipínu odmítl i nabídku polského trůnu. Sňatek byl nakonec oficiálně uznán až roku 1576. Pouhé čtyři roky poté co Filipína mohla vyjít ze stínu, zemřela v Inssbrucku.

Ferdinand II. Tyrolský se oženil znovu se svou šestnáctiletou neteří Annou Kateřinou z rodu Gonzagů s níž měl další tři potomky.

Jan Králík

Komentáře