Z večerní procházky si teď v létě většinou odneseme povznášející, leč prchavé dojmy z barevného západu slunce. Jeden dánský pár si ale z procházky odnesl tři tisíce let starý a stále neuvěřitelně ostrý bronzový meč.

Vydejme se do nedaleké minulosti. Je léto roku 2016, když se Ernst Christiansen a Lis Therkelsenová vydali na pravidelnou večerní procházku přes pole kousek za svým domkem v městečku Svebolle na největším z dánských ostrovů Sjælland. Jelikož jsou to amatérští archeologové, měli s sebou detektor kovů – asi jako kdyby to byli pejskaři, měli by s sebou vodítko či házedlo.

FOTO: Podívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel

Podívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel - denmark03Podívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel - denmark01Podívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel - bronze-age-swordPodívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel - stevns_klint_danmarksindsamPodívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel - 800px-apa_schwerter
Další fotky
Podívejte se na 3000 let starý meč z doby bronzové, který má stále ostrou čepel - 55a423751b00004d1128006a

Najednu uslyšeli známé pípání. Okamžitě začali kopat. Zanedlouho narazili ve třiceticentimetrové hloubce na cosi, co vypadalo jako hrot starobylého meče. Došlo jim, že se může jednat o vzácný historický artefakt, takže s dalším kopáním přestali a hned druhý den ráno zalarmovali místní museum Vestsjælland, které zaštituje veškeré lokální archeologické výzkumy. K jejich překvapení (a k překvapení samotného muzea) se ukázalo, že objevili meč z doby bronzové, vyrobený před 3000 lety.

Krom stáří je obdivuhodný svým neobyčejně dobrým stavem. I bez renovace bylo možné okamžitě vidět rozmanité a jemně zpracované ryté detaily. A co bylo nejúžasnějším zjištěním – čepel byla, i po několika tisíci letech, co meč spočíval netknut v zemi, stále ostrá. Jenom kůže, jíž byla potažena rukojeť, se již rozpadla.

Ať už to byl kdokoliv, ten, kdo meč kdysi dávno ukoval, musel své řemeslo mistrovsky ovládat. Takto výjimečně zdobená zbraň možná ani nebyla používaná v boji, ale rozhodně musela patřit někomu, kdo měl v tehdejší společnosti vysoké postavení. Většina válečníků na území dnešního Dánska používala totiž v době bronzové i v dobách pozdějších ponejvíce sekery a oštěpy.

V severských zemích nejsou podobné objevy z dávných dob Keltů či Vikingů ničím neobvyklým, ale tento nález předčí většinu ostatních právě svým stářím, neboť nespadá ani do jedné z nám dobře známých dob. Vikingy předběhl o celých tisíc let.

Anna Samsová

A zde si můžete přečíst o děsivé aztécké zbrani, která neměla způsobit smrt, ale utrpení.

 

Komentáře