Připravoval jsem příspěvky na Facebook a narazil na výborně popsaný proces finálního leštění a barvení bot Loake. Přišlo mně to zajímavé publikovat hlavně z důvodu častých dotazů čtenářů a zákazníků na to, jestli se barva kůže může časem změnit. Ano může.

Záleží, jaký odstín krému používáte, jak často se o boty staráte a v jakém prostředí se pohybujete. Z vlastní zkušenosti doporučuji nebát se vyzkoušet tmavší nebo světlejší krémy [v porovnání s odstínem kůže vašich bot]. Patina je žádoucí.

Na níže popsaném procesu barvení a leštění je krásně vidět, že díky ruční práci není žádný pár odstínově (a patinou) 100% identický. I z toho důvodu je nesmyslné (a zbytečné) lpět na barevné stálosti kupovaných bot.

Je normální, že v obchodě vyzkoušíte dvě velikosti identického modelu, přičemž jeden bude tmavší, druhý světlejší.

Finální úprava modelu Loake Chester

Každý kus kůže se chová trochu jinak, takže barvení je opravdové mistrovství a chce to hodně zkušeností. Co pár, to originál. A v tom je krása tradiční výroby bot.

68098_402002773209526_1031322789_n

Na obrázku je model Chester Tan na začátku celého procesu leštění a barvení. Kartáč má relativně tvrdé chlupy a točí se celkem rychle. Před začátkem si ho mistr navoskuje pomocí tvrdého vosku (vypadá jako velké mýdlo). Jedná se o velmi náročnou a preciznost vyžadující práci. Pokud mistr zatlačí moc, přidá hodně vosku nebo se kartáč točí moc rychle, může dojít ke zničení / spálení kůže.

576273_402002766542860_1345756032_n

Pokud dopadne operace z obrázku 1 dobře (angl. burnishing), vypadá bota takto. Všimněte si špičky a dalších částí boty, které jsou trochu tmavší než ostatní.

Jak barevně sladit boty a kalhoty

Komentáře