Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se asi žilo zámeckým pánům? Chtěli byste něco takového zažít na vlastní kůži? Máme pro vás řešení – navštivte zámeček Panství Dlouhá Lhota. Pár desítek kilometrů od Prahy se totiž ukrývá skvost, který vám takový luxus nabízí. Pobyt na Panství je ideální pro rodinné dovolené s dětmi, romantické pobyty ve dvou i v případech, že prostě chcete vypnout a pár dní strávit o samotě ve spojení s přírodou. Zámecký park během sezóny hostí desítky svatebních obřadů a ostudu před obchodními partnery či zaměstnanci si neutrhnete ani pokud si Dlouhou Lhotu zvolíte za místo konání vaší konference či team-buildingu. Co vše pohádkový zámeček nabízí?

Historie Panství sahá do roku 1336. Za necelých 700 let prošlo pod rukou více než 20 majitelům a každý z nich vtiskl zámečku osobitý styl. Největší slávu Panství Dlouhá Lhota zažilo pod vládou Bechyňů z Lažan, kterým patřil až do konce 18. století. Původní zemanskou usedlost přetvořili na tvrz, ze které se v 17. století stal barokní zámek s rozlehlou francouzskou zahradou. Zámečtí pánové byli ale přinuceni prodat celé panství řádu benediktinů a po nich usedlost patřila několika dalším soukromým vlastníkům. V roce 1883 se zámek stal součástí dobříšského panství Rudolfa Colloredo-Mansfelda, pro kterého se stal zdrojem příjmu z pronájmu. Faktem ale je, že až do 2. světové války se panství rozvíjelo a vzkvétalo.

Za minulého režimu sídlila v klasicistních prostorách místní buňka JZD, která zde zřídila své kanceláře a byty. O stav a estetiku budovy i přilehlého parku se desítky let nikdo nezajímal. Areál zchátral a změnu nepřinesla ani revoluční změna režimu. Zadostiučinění se tento historický skvost dočkal až díky současným majitelům. Jejich hlavním cílem byla rekonstrukce, která nejenže Panství navrátí dřívější slávu, ale bude zároveň šetrná k jeho dlouhé historii a vyvaruje se nevkusných zásahů. Výsledek mluví za vše – majitelé úkol zvládli stoprocentně.

Tým Panství Dlouhá Lhota si zakládá na individuálním přístupu ke svým hostům. Na své si zde přijdou i ti nejnáročnější. Ubytovací kapacity hotelu se nacházejí ve dvou budovách – samotném zámku a nově vystavěné Konírně na nádvoří. V zámeckých prostorách mají prostorné luxusní pokoje nádech klasicismu, díky kterému pocítíte, jak se asi žilo v dávných dobách samotným šlechticům. Oproti nim se Konírna inspiruje spíše moderním uměním a industriální design interiérů nadchne každého fanouška luxusních zážitků. Samozřejmou výbavou všech pokojů je bezdrátové vysokorychlostní připojení k internetu, LCD televize se satelitem, dveře s elektronickým zámkem, minibar a trezor.

 

Restaurace Konírna je určena pro milovníky zážitkové gastronomie. Stálá nabídka minutek, denní menu z hotovek i jídelní lístky pro zvláštní příležitosti – to vše je v Konírně zaručeno. Nemusíte se proto obávat svěřit do rukou místních šéfkuchařů ani tak významné úkoly jako je příprava svatební hostiny nebo cateringu na firemní akci. Na Příbramsku najdeme jen pár podniků tak vysoké kvality. Panství disponuje i vlastní soukromou udírnou, kterou si můžou hosté za poplatek pronajmout.

Dlouhá Lhota je jasným útočištěm, pokud hledáte klid uprostřed přírody a chcete dát zapomenout ruchu velkoměsta. Z Prahy se za necelých 30 minut dostanete do úplně jiného světa, kde načerpáte síly. Příznivci aktivního odpočinku vyrazí do okolních lesů na pěší túru, cyklisté zas ocení množství dostupných cyklotras. V areálu hotelu jsou navíc k dispozici tenisové kurty anebo lze využít příležitosti odpálit si pár míčků na nedalekém golfovém hřišti. Pokud si představujete jiný typ relaxace, nezoufejte a navštivte hotelové lázně a wellness. Návštěvníkům nabízí vyhřívaný bazén s vířivkou, bylinkovou saunu, finskou saunu a tureckou parní lázeň.

Nezapomenutelný zážitek slibuje i procházka zámeckým parkem. Díky šetrné revitalizaci park po dlouhých letech opět slouží svému účelu a nadále v něm rostou vzácné evropské dřeviny. Najdeme zde jezírka, rybníčky, ale i tenisové kurty nebo dřevěný altán, u kterého se v létě konají svatby. Tu pravou oázu klidu najdete v části parku nazývané Svatyně. Jde o věrnou kopii pohanských svatyň z období neolitu, které využívali druidové pro komunikaci s kmenovými bohy. Svatyně je jako stvořená pro náročné hosty, kteří potřebují čas sami pro sebe a hledají klidné místo k meditaci.

Komentáře