Wladyslaw Szpilman se stal polským národním hrdinou poté, co jeho osudy ve varšavském ghettu za druhé světové války zachytil v oskarovém snímku Pianista režisér Roman Polanski. Nová kniha však na jeho činy vrhá stín pochybností. Hudebník, který je již deset let na onom světě, je v ní obviňován z kolaborace s gestapem.

Szpilmanovy válečné osudy zpochybňují tvrzení v nové knize nazvané Obviněná: Wiera Granová. Biografie z pera Agaty Tuszynske popisuje životní pouť polské kabaretní zpěvačky, které se podařilo uniknout z varšavského ghetta.

FOTO: Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem

Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - asfafasPříběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - 12339Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - afasfPříběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - sfasafPříběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - asfasf
Další fotky
Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - ipl38c5d6_srael_palestinians_holocaust_jrl108Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - wiera-gran_podolgovata-660×330

Autorka v ní cituje z osobních zápisků zpěvačky. O Szpilmanovi píše jako o muži gestapa. Hudebník prý také patřil k několika obyvatelům ghetta, kteří se dali dohromady kvůli tomu, aby jí zabili.

Szpilmanův syn Andrzej se obrátil na soud, aby nařídil stažení knihy z obchodů. „Můj otec zveřejnil své deníky pod titulem Smrt města ihned po válce a nikdo z těch, kdo přežil zničení ghetta, jeho verzi událostí nekritizoval,“ řekl listu Der Spiegel Andrzej Szpilman. „Můj otec byl oběť nacistů, a ne kolaborant,“ dodal.

Pochybná morálka slečny K.

Podle polských médií je kniha pokusem očistit jméno Granové. Zpěvačka po válce čelila obvinění z kolaborace, soud ji však kvůli nedostatků důkazů osvobodil. U soudu proti ní svědčil i hrdina Polanského filmu.

Granová později emigrovala do Izraele, ale nová obvinění ji přinutila přestěhovat se do Francie. Zde vystupovala spolu s Maurice Chevalierem nebo Charlesem Aznavourem.

Sám Szpilman jí ve svých vzpomínkách zachytil jako „Slečnu K.“ – krásnou ženu s pochybnou morálkou. Podle Andrzeje Szpilmana autorka její biografie záludně opakuje obvinění ženy, která je již tři roky po smrti a nemůže svá tvrzení dokázat.

Historici varšavského ghetta se shodují na tom, že mezi Szpilmanem a Granovou panovala určitá animozita. Několik umělců, kteří v ghettu spolupracovali s Granovou, byli kvůli kolaboraci odsouzeni za války polskými a židovskými odbojáři k smrti.

Komentáře