Dostal jsem dotaz, jestli bych neudělal článek o základním rozdělení bot. Jak se označují a jak je poznat. Proč ne. Tady je.

Hned na začátku musím opět zopakovat, že u Bati nebo podobné konkurence boty nekoupíte. Bohužel v Česku se do paměti lidí vryla jakási poučka, že boty za 3 000 Kč jsou luxusní, za 2 000 Kč velmi kvalitní a průměrná bota stojí 1 500 Kč. To je omyl. Boty jsou jednoznačně nejdůležitější součástí pánského oděvu a kvalitní stojí 300 a více EUR. Věřte nebo ne, ale pokud si koupíte boty značek AldenChurch’s, Allen Edmonds nebo třeba Foster & Son, tak sice z peněženky vyndáte cca 10 tisíc korun za pár, ale máte na 5 let vystaráno. Minimálně. Každý chlap by měl mít v botníku minimálně dvoje Oxfordky a dvoje Derby. Oxfordka může být hladká nebo také brogue či pouze semi-brogue. Uff?

Takže popořadě. Bota typu Oxford se objevila někdy v 18. století a jedná se o nejklasičtější botu pro formální oblečení. Boty Oxford mají vždy uzavřené šněrování, což je dříve předurčovalo ke slavnostním příležitostem. Dnes tomu je jinak a Oxford se nosí i ke kalhotům typu chinos a casual košili. Já mám třeba tento typ bot v červené barvě. Aby se to nepletlo, tak Oxford v USA nazývají Balmoral nebo Balmoral Oxford. Nejčastěji se klasické Oxford boty označují jako cap toe a poznáte je tak, že mají na špičce prošití vedoucí z jedné strany na druhou (viz obrázek).

Klasický Oxford v černé barvě (model Park Avenue, Allen Edmonds)

Derby (Church’s)

Takovým bratrem Oxfordek jsou Derby. Respektive i Derby jsou společenské boty, ale mají otevřené šněrování. To znamená, že boční díly jsou přišité k tomu přednímu. V USA je někdy také označují jako Blucher (podle pruského maršála Gebharda Leberechta von Bluchera, který se podílel na porážce Napoleona v bitvě u Waterloo). Jsou méně formální než Oxford, ale na běžné denní nošení (oblek i casual) ideální.

Vylepšením Oxfordek i Derby jsou tzv. Brogue boty. V podstatě se jedná o Oxford/Derby s výrazným zdobením. Platí, že Brogue nejsou vhodné pro opravdu slavnostní příležitosti. A aby se to opět nepletlo, Brogue se dělí ještě na Quarter Brogue, Semi-Brogue a Full-Brogue (viz obrázky). Musím se přiznat, že Brogue botám jsem dlouho nemohl přijít na chuť. To se změnilo, když jsem si je vzal na nohu. Zkuste to také. Full Brogue je v USA také nazýván jako Wingtip.

Oxford – Quarter Brogue (Jack Erwin)

Oxford – Semi Brogue (Loake)

Oxford – Full Brogue (Loake)

Zajímavost: Ve Velké Británii nazývají boty Full Brogue jako American Brogues. V USA je naopak označují jako English Brogues.

A pak tu máme ještě boty typu Monk, které nemají tkaničky, ale přezku. Jsou někde mezi Oxfordem a Derby, co se týče formálnosti. Na ples nebo slavnostní recepci se nenosí, ale k obleku do práce si je vzít můžete. I Monk mohou být Brogue, ale není to tak časté. Naopak velmi často je výrobci mají v nabídce v semišové úpravě.

Monk (Tod’s)

Nebuďte smutní, pokud se vám všechny ty názvy pletou. I samotní výrobci bot do tohoto zmatku vnášejí další nepřesnosti a své nové modely označují všelijak. Nicméně shrnuto:

Oxford = uzavřené šměrování. Oxford může být Brogue, tedy může být zdoben.

Derby = otevřené šněrování. Derby může být Brogue.

Monk – společenské boty bez tkaniček, s přezkou. Opět mohou být Brogue, ale není to tak obvyklé. Právě se dostávají do módy.

Jakub Lohniský

Pro začátečníky: Jak správně pečovat o boty?

Komentáře