Většina bude asi souhlasit, ale holení nepatří k nejoblíbenějším činnostem nás chlapů. Nicméně protože mě holení živí, rád bych se zmínil o možnostech a způsobech úprav vousů. Z vlastní zkušenosti vím, že ideální je, když vás oholí někdo druhý. Co ale když vás pravidla vašeho zaměstnání nutí být stále hladce oholen a chodit do barber shopu denně je nad vaše časové i finanční možnosti?

Každodenní holení

Jeden nedůležitý fakt na začátek – vousy rostou i po smrti. Kdy je ale nejlepší se holit zaživa? Většina z nás se holí ráno, než jde do práce. Pravdou je, že nejideálnější je holit se odpoledne či navečer, protože hned po ránu je naše pokožka nejcitlivější. Ať se ale holíte večer, nebo ráno, sebere vám to 10-15 minut času. Jak se oholit co nejrychleji a nejkvalitněji? Na výběr máme holení suché, tedy elektrické strojky, nebo holení mokré. Nebudu se rozepisovat o rychlém holení klasickou břitvou. Jde to, ale v dnešní době to zvládá jen omezená skupinka mužů fajnšmekrů.

Elektrika

Možná to bude znít divně, ale jako holič nijak tento způsob oholení neodsuzuji. Víte, je krásné, když si člověk může vybrat a oholení elektrickým strojkem je pro někoho velice příjemnou a hlavně rychlou a praktickou volbou. Holení elektrickým strojkem bych doporučoval v případech, kdy muž nemá moc silné vousy, má velmi citlivou pokožku, která reaguje při mokrém holení podrážděním a když netrvá na dokonalosti oholení.

Elektrika je dobrý kompromis s přijatelným výsledkem a u někoho jediná možná volba. Osobně ale poznám, když se muž holí elektrickým strojkem. U mužů, kteří používají elektrický strojek a mají tvrdé vousy, je třeba holit se opravdu každý den. V případě elektrických holicích strojků je pak na individuálních preferencích, jaký strojek zvolíte – jestli Braun nebo Philips.

PRŮVODCE: Jak si nechat narůst vousy a správně o ně pečovat bez ohledu na délku

Mokré holení

Mokrým holením rozumíme oholení za použití vody a mýdla či gelu na holení. Takovéto holení už vyžaduje více času a nezbytné potřeby. Je ale také kvalitnější a je vhodné pro jakkýkoliv typ vousů. Horší je to s citlivostí pokožky. Pokud máte extrémně citlivou pokožku, je třeba zvolit přípravky, které ji nijak nepodráždí ba naopak zklidní. Ideální postup při holení je připravit si dostatek teplé vody, něco na změkčení vousů (existují speciální olejíčky, ale můžete použít také dětský olej AVIRIL), které vetřete do vousů před mydlením. Kdo má hodně tvrdé vousy, doporučuji napařit vousy – buď horkou sprchou nebo namočit froté ručník do horké vody a na cca minutu přiložit na tvář. Po napaření ihned nanést holicí mýdlo a vytvořit hustou pěnu za pomoci holicí štětky.

Je dobré, pokud je holicí štětka vyrobena ze srsti jezevce (badger), ale musím říct, že rád používám i štětku z prasečích štětin, která je sice tvrdší, ale například  u tvrdých vousů dobře vpracuje pěnu. Pěna před holením je důležitá, protože udržuje na tváři vodu (vlhkost), čímž dochází ke změkčení vousů. Ideální doba mydlení je podle tvrdosti vousů cca 2 až 4 minuty.

Mýdla, pěny, gely

Klasické holicí mýdlo je sázka na jistotu. Kdo je trošku staromil a má to rád klasicky, vsadí na mýdlo a štětku, která vytvoří hustou pěnu. Na výběr je opravdu široká škála možností, doporučil bych holicí mýdlo značky Trueffit&Hill, kde je velice dobrý poměr cena výkon. Další možnost je holicí mýdlo v krémové konzistenci, které se také nanáší štětkou, ale můžete jej nanést i rukou a dlaní vpracovat do vousů.

Inovací klasického mýdla jsou holicí pěny ve spreji. Tady jednoznačně vítězí jednoduchost aplikace i bez použití štětky. Před nanesením pěny je důležité tvář a vousy důkladně navlhčit.

Třetí možností je použít gel na holení ve spreji. Nanáší se rovnou na tvář a opět není potřeba štětka. Ideální v kombinaci s vícebřitými holítky obsahujícími vlhčící proužek.

Čím se holit

Bagr

Jak jsem již uvedl, k oholení můžete zvolit celou řadu nástrojů. Stále hodně mužů používá tzv. „bagr“ viz. foto. Je to holítko, které už znali naši otcové a dědové na něj přešli od břitvy. Do bagru se vkládá celá žiletka a výhodou je možnost oboustranného holení. Také při holení delších vousů se tolik nezanáší a dobře se vyplachuje. Holení je pohodlné, kvalitní a poměrně rychlé. Ovšem i u bagru se při neopatrnosti nevyhnete drobným poranění. Ale to k holení už patří. Sám si pamatuji svého dědu, který občas vyšel z koupelny a na tváři měl přilepené kousky toaletního papíru.

SONY DSC

Žiletka samotná vydrží podle tvrdosti vousů a použité žiletce na 3-5 oholení. Bez problémů bych doporučil žiletky značky Astra, které jsou původně české, ale dnes patří pod firmu značku Gillete a vyrábí se snad někde v Polsku. Ale i tak jsou známé po celém světě.

Holítko

Tady asi není co dodat – rychlé a jakž takž kvalitní, avšak méně pohodlné. Použití pro méně citlivou pokožku, krátké a ne příliš tvrdé vousy. Pro jednorázové oholení  ideální, pro dlouhodobé používání nikoli. Tyto škrabky mají často jen jednu čepelku, ale jsou k dostání i se dvěmi, což je vždy lepší.

Machy

Nazval jsem je „machy“, ale víme, že jich je více druhů a značka Mach je známá hlavně díky masivní reklamě. V tomto segmentu asi nemůžete sáhnout vedle. Jde o propracované a kvalitní nástroje na oholení. Obecně platí, že čím více břitů, tím lepší a hladší oholení. V tomto reklama nelže. Také přítomnost zvlhčujícího proužku je dobrá pro komfort při holení. Tyto holítka jsou vhodná pro každodenní holení, pro tvrdší i měkké vousy, citlivější pokožku a také pro holení proti směru vousů. Nevýhodou několikabřitých holítek je, že při holení delších vousů se dost zanášejí a velice obtížně se vyplachují. Proti hraje také jejich cena. Obyčejná žiletka do bagru vás vyjde na 10 Kč, nová hlava do machu 100-150 Kč. Z vlastní zkušenosti vím, že vydrží maximálně 15 holení (spíše méně). Roční úspora tak může být celkem značná.

Po oholení

Pokud si po tváři jezdíme ostrým předmětem, a to holicí nástroje jsou, je třeba pokožku pečlivě ošetřit. Při holení ji totiž zbavíme ochranného filmu, který se nám na ní tvoří a u citlivější pokožky dochází k zčervenání či různému podráždění. Tedy ihned po opláchnutí zbytků mýdla, pěny či gelu je třeba pokožku vydezinfikovat. Na to je nejlepší klasická kolínská s obsahem alkoholu. Ano trošku to štípe, ale není nad klasiku s 80% obsahem alkoholu. Na trhu jsou také k dostání vody po holení bez obsahu alkoholu, ale to je jako virtuální sex.

Kolínská či voda po holení s obsahem alkoholu sice pokožku vydesinfikuje, ale také vysuší a proto je třeba použít krém po holení pro zvláčnění pokožky a obnovení ochraného filmu. Fajnšmekři mohou ještě po aplikaci krému použít pudr na zklidnění a zakrytí červených partií. My v holičství používáme dětský pudr AVIRIL a funguje skvěle. Ošetření po oholení prosím nepodceňujte, obzvláště pak v období zimy a léta, kdy pokožka trpí v přemíře mrazu či slunce. Není nutné mít drahé a značkové přípravky, stačí si vybrat kvalitní a ty, které nám vyhovují.

Strniště

Trvalo sice dlouho, než se strniště stalo společensky přijatelným v některých profesích (banky, právní služby, konzultace…), ale dnes se mnoho advokátů nebo bankéřů pyšní několikadenním strništěm. Ovšem pozor, i zde je nutné dodržovat pravidla. Strniště nesmí příliš přerůst, a proto ho je třeba upravovat a pravidelně zastřihovat.

Co muž, to názor a zkušenost. Je mi jasné, že každému vyhovuje něco jiného a každý má jiný způsob oholení, techniku a pomůcky. Budu rád, když budete diskutovat a sdílet své zkušenosti. 

Pánové, víte, jak se starat o svůj plnovous? Zde máte funkční tipy i vyvrácené mýty

Komentáře