Psal se rok 1587 a jednu z prvních anglických kolonií v Novém světě opouští její guvernér, aby doplnil v Anglii zásoby. Bylo to naposled, co přes sto kolonizátorů, včetně žen a dětí, spatřil na vlastní oči. O tři roky později už na místě kolonie našel pouze vyrytý nápis „Croatoan“, ale ani jednu živou duši.

Ztracená anglická kolonie na ostrově Roanoke v tehdejší Virginii, dnešní Severní Karolíně, byla druhým pokusem o založení trvalého anglického osídlení v Novém světě. První osada skončila neslavně kvůli sporům s místními indiány a nedostatku potravin roku 1585, ale už o dva roky později se na ostrov vypravila další skupina pod vedením Johna Whitea tentokrát i s ženami a dětmi.

FOTO: Záhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem

Záhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - john-smith-portraitZáhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - RoanokeColonyDareBaptismZáhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - roanoke-stoneZáhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - Virginia_Dare_5c_1937_issueZáhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - john-white-watercolor
Další fotky
Záhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - RoanokeColonyCroatoanTreeZáhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - john-white-illustrationZáhada ztracené kolonie Roanoke, pod kterou se roku 1587 slehla zem - g169m6

John White, guvernér nové kolonie, ale také poměrně zručný umělec, přivezl kromě silné posádky mužů i sedmnáct žen, včetně své dcery Elyoner Dareové, a devět dětí. Elyoner Dareová na Roanoke porodila první anglické dítě v Novém světě, dceru pojmenovanou Virginia. John White se však ze své vnučky nemohl těšit dlouho, byl donucen vrátit se do Anglie pro doplnění rychle se krátících zásob.

Vrátit se měl za tři měsíce, ale Anglie pod hrozbou masivní španělské invaze zkonfiskovala jeho loď, a tak se jeho návrat prodloužil o několik let. Do kolonie se vrátil až roku 1590, ale ostrov Roanoke nalezl, krom dvou stop, zcela prázdný. Při vstupu do osídlení našel do opevnění vyrytý nápis „CROATOAN“ a další „CRO“ na kmeni stromu.

Předpokládal, že kolonie se ocitla v nebezpečí a ony nápisy určovaly místo, kam se její členové uchýlili – Croatoan byl další z nedaleko vzdálených ostrovů. Špatné počasí a poškozené lodě však Whiteovi nedovolily na Croatoanu zakotvit. Musel se tak vrátit do Anglie a na Nový svět i svou zmizelou rodinu byl nucen zapomenout.

Několik dalších expedicí se v následujících desetiletí vydalo hledat ztracenou kolonii. Od původních obyvatel slyšeli několik zmínek o lidech s evropským vzezřením, ale žádné skutečné důkazy nikdy nebyly nalezeny. Až o několik staletí později.

Záhada Mary Celeste. Z lodi duchů zmizela roku 1872 posádka, bez cíle pak bloudila Atlantikem

Roku 1937 Louis Hammond, kterého se později nepodařilo najít k dalším zjištěním, dotáhl do univerzity v Emory desetikilový kámen s nápisem, který našel v Severní Karolíně nedaleko původní kolonie. Text na kameni s datem 1591 měla napsat Elyoner Dareová – vzkaz byl určen jejímu otci Johnu Whiteovi. Její manžel i dcera Virginia byli krutě zavražděni, stejně tak jako většina z kolonistů, a mají být pohřbeni nedaleko od řeky Chowan – informovala kamenná deska.

O pár let později se našlo dalších 47 podobných kamenů doplňujících příběh, ale jejich pravost byla úspěšně vyvrácena. A jak to ve skutečnosti je s prvním nalezeným kamenem, je do dnešních dnů předmětem vědeckých debat i sporů.

Jan Králík

Komentáře