Lifestylové časopisy jsou plné chytrých, ověřených rad, jak vypadat skvěle a být stále mlád. Jóga, cvičení, zdravý životní styl, minimum alkoholu, cukru, stresu, až to někdy zní, že receptem na dlouhověkost je hlavně minimální radost ze života. Přečtěte si, jak se Richard Overton „prokouřil a propil“ ke svým 112. narozeninám.

Richardův recept na dllouhověkost? Doutníky, whiskey a prostě neumřít.  „Prostě žijte a neumírejte,“ radí nejstarší americký veterán druhé světové války, který letos v květnu oslavil 112. narozeniny. Narodil se v Texasu v Bastrop County v roce 1906 a v roce 1942 vstoupil do armády. V Jižním Pacifiku sloužil jako voják u 1887. praporu technického zabezpečení amerického letectva a bojoval v segregované (černošské) armádní jednotce. Když se v roce 1945 vrátil z války, pracoval v obchodech s nábytkem a později také na ministerstvu financí v Texasu.

FOTO: Nejstarší americký veterán druhé světové války

Nejstarší americký veterán druhé světové války - 4Nejstarší americký veterán druhé světové války - 5Nejstarší americký veterán druhé světové války - 9Nejstarší americký veterán druhé světové války - 8Nejstarší americký veterán druhé světové války - 6
Další fotky
Nejstarší americký veterán druhé světové války - 1Nejstarší americký veterán druhé světové války - 7Nejstarší americký veterán druhé světové války - joe-bidenNejstarší americký veterán druhé světové války - 3Nejstarší americký veterán druhé světové války - 2

Je skoro až neuvěřitelné, že stále žije ve stejné ulici v domě v texaském Austinu, který před 72 lety postavil. Něco se ale přece jen změnilo. Žije sice ve stejném domě, ale v „jiné“ ulici. Ta je teď pojmenovaná po něm jako Richard Overton Avenue. Žádný div, že se nestěhuje.

Cítí se dobře. Posedává v křesle na přední verandě, kouří doutník a nic ho netrápí ani nebolí. A doutník považuje za jednu z věcí, která ho drží při životě a díky níž se cítí dobře. Kromě dobré rady „neumírat“ je Overtonovým receptem na dobrý a dlouhý život doutník a whisky. Kouří 12 až 18 doutníků denně a vždy má tři kousky schované v kapse na košili, aby je měl po ruce. O své vášni se ve věku 109 let rozpovídal i pro magazín Cigaro Aficionado, kde uvedl, že malá whisky a ranní káva jsou „jako lék“.

Důležité je podle Overtona soustředit se na žití, v tom tkví tajemství jeho zdraví a dobré kondice. Užívá si jednoduché věci, třeba řezání stromů nebo čištění příjezdové cesty. Prozradil také to, že má silné kosti, protože v průběhu svého života vypil mnoho mléka. A pak že mléko není zdravé!

Žít tak dlouho ale znamená, že vám „ubývají“ staří známí. Richard přežil devět sourozenců, ženu i bývalou manželku. Děti nikdy neměl, ale lidí má kolem sebe dost. Na večírku k oslavě svých narozenin měl dva DJs, jídlo, pití a spoustu hostů ze své čtvrti v Texasu. I když je v dobré kondici, lhal by, kdyby nepřiznal, že se smrti přirozeně obává. „Nepamatuji si, kdy jsem přišel na svět, a nevím ani to, kdy odejdu. To je v božích rukách, „ prozradil.

Petra Vomelová

Zaujal vás příběh Richarda Overtona? Přečtěte si, jak talentovaná sochařka opravovala děsivě pochroumané tváře veteránů z 1. světové války.

 

Komentáře