Přátelský robůtek CIMON-2 před pár dny opustil planetu Zemi a nalodil se na palubu Mezinárodní vesmírné stanice, kde bude po tři roky dělat společnost skupině astronautů toužících po rozptýlení uprostřed vesmíru.

Crew Interactive Mobile CompanioN – to je celé „jméno“ robota CIMON-2, stvořeného Airbusem v Německém středisku pro letectví a kosmonautiku, disponujícího umělou inteligencí z laboratoře technologické firmy IBM.

FOTO: CIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS

CIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - CIMONCIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - ZPBdupBXXs2MiXxtrKXVpFCIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - screen-shot-2018-06-29-at-41955-pmpngCIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - CIMON-new1609-2CIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - cimon-2-photo-1
Další fotky
CIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - 1200px-HAL9000.svgCIMON-2 inteligentní robot společníkem astronautů na palubě ISS - ai-robot-ht-ml-191204_hpEmbed_3x2_992

Usměvavý robůtek není prvním společníkem, který doprovázel astronauty na jejich izolovaných vesmírných misích. Už minulý rok na palubě ISS pobýval CIMON, který se však nechvalně proslavil svým vystoupením s německým astronautem Alexandrem Gerstem. Při demonstraci CIMONových schopností Gersta označil za protivného a odmítl vypnout hudbu, kterou zrovna přehrával.

První z generace CIMONů tak byl odeslán zpět na Zem a jeho místo obsadil vylepšený CIMON-2. Ten by měl sloužit jako vědecký asistent, pomocník při opravách, dokumentátor experimentů, ale také jako emoční podpora a konverzační společník pro osamělé astronauty.

CIMON-2 totiž disponuje čímsi jako emoční inteligencí. Robot velikosti basketbalového míče dokáže vyhodnotit lidské emoce a vhodně zareagovat (podle situace dovede změnit tóninu hlasu), pokud si tak bude astronaut přát – plnou kontrolu nad inteligentním robotem mají totiž po celou dobu sami astronauti.

V japonském buddhistickém chrámu káže bezpohlavní robotický kněz. Má vzkřísit zájem o náboženství

Robůtek je jakýmsi létajícím mozkem – jeho „tělo“ je omezeno pouze na „hlavu“, pomocí které vidí, slyší, rozumí, mluví a dokonce vám přitaká nebo nesouhlasně zavrtí. V budoucnu by podobní roboti měli posloužit při misích na Měsíc či Mars, pokud jim tedy nepřeskočí jako palubnímu počítači HAL 9000 v kultovním filmu 2001: Vesmírná odysea. CIMON-2 totiž dokáže pronést ve stejném tónu legendární HALovu větu: „Je mi líto Dave, obávám se, že to nemůžu udělat.“

Jan Králík

Komentáře