Egyptský kněz Nesyamun zemřel s přáním, aby jeho hlas byl v posmrtném životě stále slyšen. Díky vědcům z několika prestižních britských univerzit se Nesyamunovi po 3000 letech navrátil hlas.

Nesyamun v průběhu svého života, trvajícího asi padesát let, sloužil za zdmi Amonova chrámu ve starověkých Thébách během vlády faraona Ramsese XI. Pro kněze jeho postavení byl při bohoslužbách plných zpěvu a kázání hlas elementárním nástrojem. Právě ten mu byl po několika tisíci letech mrtvolného mlčení znovu darován.

FOTO: Kněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí

Kněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - nesyamun-mummyKněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - merlin_167595663_15c73302-fc71-472b-8fcf-f0a765d03f6f-superJumboKněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - maxresdefaultKněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - Nesyamun-1Kněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - merlin_167595279_df28c40a-1e46-44e4-9814-61925894c845-superJumbo
Další fotky
Kněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - 939Kněz Nesyamun je první mumií, jež promluvila ze záhrobí - 200123104217-02-egyptian-mummy-voice-exlarge-169

Díky preciznímu měření dimenzí dobře zachovalého hlasového ústrojí mumie pomocí CT dokázali vědci zhotovit kopii ústrojí v 3-D tiskárně. Imitaci Nesyamunových úst a krku pak propojili s elektronickým hrtanem a reproduktorem, aby zrekonstruovali zvuk, který by vydal, jakmile by obživl právě v té samé poloze, ve které byl uložen k věčnému spánku.

Po třech tisících letech tak Nesyamun konečně promluvil a zvolal cosi připomínající citoslovce „ééh“. S Neyamunovým hlasovým ústrojím badatelé plánují nadále pracovat, a tak je možné, že za pár desítek let k nám pomocí počítačové modelace promluví rovnou celými větami.

Nesyamunovi však k dokonale živému a věrohodnému hlasu chybí jazyk, který hraje v lidské řeči klíčovou roli. Ale i přesto můžeme slyšet, jak asi reálně zněl hlas starověkého kněžího – David Howard, jeden z akademiků pracující na projektu, již několikrát vytvořil repliky hlasového ústrojí živých lidí, včetně sebe samého a výsledky byly velmi realistické.

Nejstarší plně dochovaná píseň světa byla nalezena v Turecku. Poslechněte si Seikilův epitaf a naskočí vám husí kůže

Nesyamun je prvním z říše mrtvých, kterému byl hlas znovu navrácen, ale v budoucnu, až se práce s reprodukcí hlasu zdokonalí, tak možná nebude nouze o další hlasy osobností ze záhrobí.

Jan Králík

Komentáře