Vzpomeňte si na černobílé filmy s Oldřichem Novým nebo Hugem Haasem. Na Freda Astaira. Anebo na seriál Hercules Poirot. Čím se liší gentlemani té doby od gentlemanů dneška? Květinou v klopě, samozřejmě! Taková květina se nazývá butoniéra, podle toho, že se prostrkává knoflíkovou dírkou v klopě saka, takzvanou „button-hole“.

Hugo-Haas-for-the-love-of-mary

Proč nosit butoniéru?

Existují alespoň čtyři pádné důvody:

Zaprvé je skvělou záminkou pro start konverzace. Buďte si jisti, že se vás na ni někdo zeptá anebo vám ji pochválí. Ženy především.

Zadruhé máte vždy co komu dát. Ať už zapomenete na narozeniny nebo svátek nějaké příbuzné anebo potkáte svou femme fatale večer v baru anebo ji potřebujete okouzlit na prvním rande. Všechny dámy ocení darovanou květinu.

Zatřetí upozorňujete okolí, že se zajímáte o detaily. Dáváte najevo, že i na malých věcech záleží.Astaire

začtvrté, to je nejdůležitější, k nošení butoniéry není třeba žádné speciální příležitosti. Můžete je nosit ve dne v noci, každý den v roce!

V dnešní době prakticky nepotkáte muže, který by nosil v klopě saka či kabátu květinu, takzvanou butoniéru. Ve světě se pomalu vrací ozdoby v podobě barevných knoflíků či kovových šperků, ale zapřemýšlejte, kdy jste naposled viděli někoho s ozdobou v klopě? Nepočítejme stranické odznáčky politiků v televizi.

Může se zdát, že malá knoflíková dírka v klopě saka je vyhrazena pro zvláštní příležitosti a oslavy, jako jsou svatby, pohřby, možná dostihy a nějaké elegantní bankety a tak dále. Je tomu přesně naopak. Ještě v první polovině minulého století jste mohli narazit na květinářství, která prodávala butoniéry naaranžované akorát k připnutí na svrchník pro každodenní nošení.

Zatímco předem připravené butoniéry, třeba na svatby, jsou pečlivě dány dohromady a většinou jim nechybí připínáček, i jednoduchý květ se stonkem je snadné připnout k saku, pokud máte na klopě funkční knoflíkovou dírku a zezadu poutko nebo nitku na uchycení květiny. Bohužel se dnes málokdy setkáváme s konfekčními saky, která mají z výroby tuto vychytávku. Budete si ji buď muset udělat sami, anebo odnést sako (k jakémukoliv) krejčímu nebo švadleně.

Jaký druh květiny?

Jakmile máte sako upravené k nošení butoniér, rozhoupete se a zajdete do nejbližšího květinářství, přichází zásadní otázka – jakou květinu?

Obecně platí, že pánská móda byla vždy spíše funkční. Vyvarujte se proto obřích květů s tlustými stonky a listy. Outfit bude přeplácaný, zvlášť jestli nosíte i kapesníček, a navíc váha květiny neprospěje klopě. Nosit květinu společně s kapesníčkem není zakázáno, ale květ může kapesníček přímo nahradit, a ten pak není nutný. No a jaké konkrétní druhy květin vybrat?

KarafiátJames-Bond-carnation-boutonniere

Karafiát je skvělou volbou, především v červené nebo bílé barvě. Bílý je pravděpodobně jednou z nejvíce klasických svatebních butoniér vůbec. V minulosti ji zpopularizoval vévoda z Windsoru – měl v klopě bílý karafiát na své svatbě  s Wallis Simpsonovou v Château de Condé ve Francii. Bílý karafiát se však hodí především na večerní události, a rozhodně je květinou, která by se měla nosit do smokingu. Další barva? V naší zeměpisné šířce je bohužel kvůli historii spojován rudý karafiát s ideologií minulého režimu. Myslím, že můžeme říci, že ty doby jsou dávno pryč, a neměli bychom se na ně ohlížet s výběrem barvy květiny. Pokud se bojíte rudého karafiátu, kupte červený. Hodí se snad ke všemu, do obleku i do volnočasového saka! Ostatní barvy květů jsou vhodné pouze pro neformální události.

Růže

Actor Marlon Brando, shown in this undated handout picture in a scene from his 1972 film 'The Godfather,' will turn 80 years of age on Saturday, 3 April 2004. dpa

Přestože karafiát je vhodný spíše k formálnějším událostem, nejformálnější butoniérou je jednoznačně růže. Hodí se především na oslavy, svatby a výročí. Opět  bílé a červené barvy. S červenou navíc budete vypadat jako Marlon Brando alias Vito Corleone z filmu Kmotr.

GardénieUSA - Vanity Fair Oscars® 2007 Party

Gardénie, pokojová rostlina původem z Japonska, je v klopě skvělou náhradou za karafiát či růži. Vypadá podobně a vydrží poměrně dlouho v takovém stavu, v jakém jste ji ustřihli. Jen pozor, abyste vybrali menší květ, gardénie je má totiž docela veliké. Gardénie také velice často figuruje ve formálních svatebních butoniérách.

ChrpaFresco-6x2-DB-Jacket-with-Pocket-Square-Boutonniere

Modrá chrpa polní je plevelní rostlinou. Proto ji v létě můžete najít růst podél cest nebo na louce. Nezapomeňte si jich proto natrhat celou zásobu, abyste měli co dávat v následujícím týdnu do volnočasového saka, pro které se chrpa dobře hodí. Ale pozor na barevné sladění s ostatními doplňky, šmolkově modrá je dost specifická barva!

Květiny jako symboly

Výše jmenované druhy květin jsou asi nejčastěji nošenými butoniérami. Ale obecně platí, že fantazii se meze nekladou, a když nebudete mít v saku zastrčenou obří slunečnici, nikdo se na vás za jiné druhy květin skrz prsty koukat nebude. Přestože je butoniéra určená k nošení bez zvláštního důvodu, existují i výjimky, které se na sako naopak připínají z určitého důvodu. Tak například v Británii na den Svatého Jiří nevylézají jen hadi a štíři, ale především se tradičně nosí červená růže.Hoppe

Červené vlčí máky se nosí v zemích Commonwealthu na tzv. Remembrance Day, tedy na svátek k příležitosti konce první světové války. Tento svátek má dokonce přezdívku „Den vlčího máku“. Vlčí máky, které jako první kvetly na zničených bitevních polích ve Flandrech, byly květinou, kterou uctívali vojáci své padlé kolegy. Dnes se masivně prodávají vzpomínkové máky, umělé květy. V Britském světě se s nimi setkáte na Remembrance day všude, i na dresech fotbalistů.

V Česku se setkáte na svatbě velice pravděpodobně s myrtovou větvičkou. Myrta je starým symbolem pro mládí a krásu, a také nevinnost a věrnost.

No a jestli se chcete cítit jako Velký Vont, píchněte si do klopy žlutou kytičku, která roste ve Stínadlech (kterou pak Vontové zaměnili za jednodušší, známý žlutý špendlík)!

Jakákoliv ozdoba k dobru

Přestože se zdá, že květiny jsou silně spojovány především s ženami, není tomu tak. Když Karel VIII. Francouzský anektoval v roce 1494 Neapol, místní obyvatelé pro něj vytvořili věnec fialek, který nosil jako panovnický symbol. V polovině osmnáctého století se staly populární látky s květinovými vzory a začaly se objevovat v pánském oblečení. V roce 1771 se nechal zvěčnit na obraz kapitán britské armády William Wade Bath s kyticí květin v horní knoflíkové dírce své uniformy. Od té doby se nošení květin v knoflíkové dírce dostávalo do stále širšího povědomí.

Zkrátka květiny jsou stejně vhodné pro muže i pro ženy, i když je pochopitelné, že k narozeninám raději dostaneme flašku dobrého rumu nebo whisky. Pokud se bojíte nosit v kabátu či saku živou květinu, zvažte alespoň módní pletené květy anebo decentnější ozdoby. Uvidíte, že ozdoba nebo květina pozvedne vaše sako zase o další stupeň výše.

Nosite ozdoby do klopy? Zkuste to třeba takhle…

Komentáře