Černý otrok odvlečený z východní Afriky do Japonska, později známý jako Yasuke – stal se z něj samuraj, který získal v ostrovní zemi elitní postavení a dostalo se mu nejvyšších poct.

Japonsko v 16. století – izolované od zbytku světa, nesjednocené, rozdrobené do jednotlivých provincií v čele s vládnoucími daimjóny (členové vysoké šlechty, páni provincií), kteří bojovali v krvavých bitvách o ostatní japonská území.

FOTO: Yasuke nebyl jediným cizím samurajem: podívejte se do galerie evropských samurajů

Yasuke nebyl jediným cizím samurajem: podívejte se do galerie evropských samurajů - william_adams_vanderaaYasuke nebyl jediným cizím samurajem: podívejte se do galerie evropských samurajů - eugenecollacheYasuke nebyl jediným cizím samurajem: podívejte se do galerie evropských samurajů - collacheinprisonYasuke nebyl jediným cizím samurajem: podívejte se do galerie evropských samurajů - edward_schnellYasuke nebyl jediným cizím samurajem: podívejte se do galerie evropských samurajů - john_henry_schnell

V téhle nesnadné době na japonská souostroví roku 1543 připluli první Evropané – Portugalci. Začala desetiletí rozvoje obchodních vztahů, kulturní výměny a misionářské činnosti – a právě v rámci jedné z misijních cest se spolu s italským jezuitou Alessandrem Valignanem dostal do ostrovní říše roku 1579 černý otrok z portugalské východní Afriky, později řečený Yasuke.

Většina z tehdejších obyvatel neměla tušení, jak vypadá bílý Evropan. A už vůbec neměla ponětí o tom, že existují také lidé černí jako uhlí. Yasuke vynikal i svým vzrůstem, měl něco okolo 188 cm – obdivuhodná výška v dobách minulých a obzvlášť v Japonsku.

Yasuke se okamžitě stal senzací. Nobunaga Oda – jeden z hlavních a důležitých daimjónů pro japonské dějiny sjednocení, stále nechápal, že takový člověk může opravdu existovat. Byl přesvědčen, že Yasukeho pleť je nabarvená černým inkoustem. Nechal ho předvést, svléct a pořádně vydrhnout, jenže jeho pleť zůstávala stále černá. O všech těchto událostech se dozvídáme z dopisů zaslaných zpět do Evropy jezuitskými misionáři.

Nobunaga přijal Yasukeho, který již lehce ovládal japonštinu, do svých služeb – pro jeho sílu, „jež se vyrovnala deseti mužům“, ale i konverzační schopnosti. Bývalý otrok tak získal pravidelný plat, dům, katanu a stal se důležitým členem Nobunagovy elitní družiny.

Roku 1582 ale bylo najednou všemu ‚dobrému‘ konec. Daimjó Nobunaga byl zrazen jedním ze svých samurajů Micuhidem Akečim, napaden v chrámě a na svém vlastním území donucen spáchat seppuku. Yasuke svého pána bránil do poslední chvíle, byl zajat, ale nezabit – Akeči ho totiž považoval za zvíře. Od té doby už ovšem nenalézáme o Yasukem žádnou další zmínku.

Anna Samsová

 

A na závěr ještě jeden příběh ze země vycházejícího slunce – Hiroo Onoda: Japonský voják se srdcem ze železa bojoval ještě 29 let po kapitulaci císařství.

 

 

Komentáře