Se saky je jeden zásadní problém – většinou mají některé knoflíky navíc, které se nezapínají. Jak má ale člověk poznat, které to jsou? Někoho to naučí táta, někdo to okouká, někoho to napadne samo, ale zejména ve složitějších situacích (3 knoflíky, dvouřadá saka …) si spousta mužů neví rady. Proto jsme tady.

Proč se zapíná, jak se zapíná

Byl jednou jeden král, který rád jedl. Jedl rád tak dlouho, až byl tlustý, že už si nedokázal zapnout spodní knoflík u saka a vestičky. Jelikož to byl král, poddaní ho nechtěli urazit, tak si svoje knoflíky rozepnuli také.

A jelikož to byl král britský – Eduard VII. – a Británie v té době byla světovou velmocí, tento tred se rozšířil po celém světě a stal se standardem.

V té době to byla jen formalita bez nějakého funkčního opodstatnění, ale dnes už se saka šijí tak, že se u nich nepočítá se zapínáním spodního knoflíku. Pokud ho zapnete, bude sako vypadat „divně“ a ještě se vám bude hůře pohybovat, protože budete okolo boků příliš sevření.

Pamatujte: Ve stoje je jednořadé sako zapnuté, vsedě rozepnuté. Postupně se vám zapínání a rozepínání knoflíčku při změně polohy naprosto zautomatizuje.

Jednořadá saka1-button

Začneme od těch nejjednodušších. Saka s jedním knoflíkem jsou neobvyklá, ale nevypadají úplně špatně. A pravidlo je u nich jednoduché – knoflík se zapíná.2-button

Jednořadá saka s dvěma knoflíky jsou naprosto nejrozšířenější a nejčastěji se také zapínají špatně. Spodní knoflík zůstává vždy rozepnutý a zapíná se jen horní.3-roll-2-zboku

U tříknoflíkových sak začínají první problémy. Existují totiž 2 základní druhy: klasické s „ležícími/placatými“ klopami a pak tzv. „3-roll-2“ se zvlněnými klopami.

U klasického můžete zapnout buď jen prostřední nebo horní dva – to většinou vypadá lépe.

3-roll-2 jsou saka, u kterých jsou klopy střiženy tak, aby směřovaly k prostřednímu knoflíku. Horní knoflík je u nich jen na okrasu, protože pokud byste ho zapnuli, vypadalo by to vyloženě divně. Na obrázku výše je právě takové sako.

Existují i čtyřknoflíková saka, ale ty jsou vhodné snad jen pro extrémně vysoké muže a i tehdy by vypadalo lépe správně střižené tříknoflíkové sako.

Dvouřadá saka

Teď se teprve dostáváme do pravé džungle. Dvouřadá saka. Většinou jsou vhodná spíše pro formálnější události, ale znovu se vrací „do módy“ a za pár let možná budou letět i u nás.

Pokud máte problém najít padnoucí jednořadé sako, s dvouřadým to budete mít ještě těžší. Navíc hrozí, že vám přidá 15 kg a budete vypadat mnohem tlustší. Dvouřadá saka jsou vysoce riziková záležitost – buďto můžete vypadat opravdu dobře, nebo opravdu špatně. (Jistotou zůstává pouze sako na míru.) Jednořadým většinou nic nezkazíte.

Pamatujte: Dvouřadá saka se nerozepínají ani vsedě – může za to jejich vojenský původ. A ve stoje už to vůbec nezkoušejte, na rozepínání nejsou dvouřadá saka prostě stavěná.

Na obrázku vidíte tzv. typ 4×1 – má celkem 4 knoflíky, ale jen 1 se dá zapnout.

Na obrázku vidíte tzv. typ 4×1 – má celkem 4 knoflíky, ale jen 1 se dá zapnout.

Typ 4×2 – zapíná se jen horní ze dvou zapínatelných knoflíků.

Typ 4×2 – zapíná se jen horní ze dvou zapínatelných knoflíků.

Typ 6×1.

Typ 6×1.

Typ 6×2 – u něj se zapíná pouze vrchní knoflík. Jde pravděpodobně o nejběžnější typ, který seženete i u nás.

Typ 6×2 – u něj se zapíná pouze vrchní knoflík. Jde pravděpodobně o nejběžnější typ, který seženete i u nás.

15 zásad stylového oblékání, které nesmíte nikdy porušit

Komentáře