Když už naši zákazníci investují do košile na míru, chceme, aby jim vydržely co nejdéle. A to nepůjde bez toho, aniž se o ně budou důkladně starat. Často také odpovídáme na dotazy typu „Budou se mi vaše košile lépe žehlit?“, „Prodáváte také nežehlivé košile?“ atd.

Takže jsme si řekli, že se to pokusíme sfouknout jedním článkem. Chtěl bych zbořit pár mýtů a přidat několik rad ohledně péče o košile.

1) Je normální, že se košile mačká

Bavlna se mačká, to je prostě fakt. I když proti lnu je to ještě krása. Neexistuje žádná úměra, že čím kvalitnější (dražší) košile, tím méně se bude mačkat.

Mačkavost závisí pouze na zvoleném materiálu, gramáži a vazbě.

Pokud máte košili slim a dost na tělo, budete ji mít zákonitě na konci dne trochu zmačkanou. Obzvlášť to platí pro sedavé profese. Můžete to vyřešit třemi způsoby:

  1. Neřešit to.
  2. V práci nesedět. (Zní to jako hloupost, ale pracovní stoly pro pozici ve stoje přicházejí do módy.)
  3. Mít v šuplíku čistou vyžehlenou košili na převlečení.

2) Košili nosit jen jeden den

Už jsme o tom psali, ale opakování je matka moudrosti. Nebo zdroj nudy.

Pánové, košile se vždy nosí jen jeden den

To, že košile není špinavá, není důvod pro to, abyste ji nosili dva dny v kuse.

Nové ráno, nová košile. Easy.

3) Prát max na 40°C
Praní-košil_malý-225x300Pokud nechcete, aby se vám košile srazila a zároveň vydržela co nejdéle, doporučujeme prát maximálně na 40°C ideálně na nějaký šetrný program, který vaše pračka nabízí.

Možná vás to překvapí, ale pračka není prokletý stroj, kterého se mohou dotýkat pouze ženy. Nová doba si žádá nové schopnosti, proto by si každý muž měl umět vyprat. I když to nebude dělat pravidelně, měl by to alespoň umět.

Mám známého, který se po 30 letech rozvádí a najednou si prát a žehlit musí sám, i když si poměrně rychle našel novou známost. Svěřil se mi ale, že si svých košil najednou mnohem víc váží, když ví, kolik práce stojí za takovou čistou a vyžehlenou košilí.

4) Sušit na ramínku

Ideální je košile sušit na ramínku, aby se co nejméně pomačkaly, ale sušák odvede práci obdobnou. Jen se vám pak budou trošku hůře žehlit.

5) Snadné žehlení nerovná se kvalita

Určitě znáte různé non-iron nebo nežehlivé košile. Takové u nás neseženete. Víte proč? Jediný způsob, jak z běžné košile udělat košili „nežehlivou“ je napustit ji chemikáliemi a ani tak efekt nevydrží věčně. Stejně je budete muset po každém praní minimálně přežehlit.

Chcete-li nosit kvalitní košile, smiřte se s tím, že je budete muset žehlit. Jak snadné to bude, závisí na několika faktorech: gramáži, složení a vazbě.

Zjednodušeně platí, že čím těžší látka, tím snadněji se žehlí. Proto vám dají tenoučké letní košile při žehlení trochu více práce. Naopak hutnější volnočasové oxford košile vyžehlíte poměrně snadno.

Len se bude vždy mačkat více než bavlna, stejně tak příměs hedvábí bavlně trochu pomůže s nemačkavostí.

Drobné rozdíly existují i mezi různými druhy vazeb látky, ale to už je skutečně jen detail pro fajnšmekry. Z vlastní zkušenosti se mi nejlépe žehlí vazba typu panama, kterou má třeba naše nomen omen látka Panama 165.

6) Žehlit vlhké – jde to mnohem lépe

Žehlení
Víceméně jediná věc, která pomáhá s žehlením, je také ta nejjednodušší: voda.

Za tuto radu mi poděkujete: zkuste košile žehlit ještě za vlhka.

Pokud vám vaše time-managementové schopnosti nedovolí žehlit košile, když jsou ještě vlhké, můžete si pomoct uměle.

Stačí jakýkoliv prázdný rozprašovač naplnit vodou a košile před žehlením navlhčit. Budete-li jich žehlit vícero, můžete je navlhčit hromadně a pak strčit do igelitového pytle, aby z nich vlhkost nevyprchala. Ale nutno říci, že u toho už budete vypadat trošku zvláštně.

7) Žlutých skvrn se nezbavíte

Žluté skvrny v podpaží jsou bohužel pro některé z nás s trochu agresivnějším potem realita. Upřímně, zbavit se jich dá opravdu hodně, hodně špatně. Spíš vůbec.

Proto je lepší jim předcházet.

Pocení můžete zabránit několika způsoby:

  1. Antiperspiranty. To je jasný základ, i když rozhodně nefungují na 100 %.
  2. Oblékat se přiměřeně teplotě. V létě noste košile lehčí, klidně ze lněné látky, v zimě můžete vytáhnout bavlněné s vyšší gramáží.
  3. Vyhýbat se fyzické aktivitě. Nedobíhat tramvaje, nechodit po schodech, nehonit se s kolegy po kanceláři atd.
  4. Vyhýbat se stresovým situacím. Nepřebíhat metr před projíždějící tramvají, neprovokovat skinhedy, nedělat v práci průsery, práci dělat s předstihem, nehonit deadliny, …

Spolehlivým řešením je nosit pod košili tričko, které pot nasaje a nepustí ke košili. Bílá trička nebo nátělníky můžou být pod tenčími košilemi vidět, proto doporučuji naše neviditelné triko. Patentovaný kvalitní český výrobek, takových ubývá :-).

Zajímavost: Agresivní pot může způsobit i mapy na sponě od pásku, ať je sebekvalitnější.

Máte nějaký dotaz ohledně péče o košile? Co vám dělá největší problém? Žehlíte si košile sami, nebo na to někoho máte?

Komentáře