K opravdovému gentlemanovi patří kvalitní oblek, stylové doplňky, vybrané chování, ale také péče o zevnějšek. Nemusí se to nikterak přehánět, jak to občas vidíme u mnoha mužů – cílem není metrosexuál, ale gentleman.

Čím dál více objevují muži také klasickou břitvu a navrací se k holení po staru, kdy bylo rituálem každého muže. Pokud si nedopřál kvalitní oholení přímo v salonu svého oblíbeného holičství, pak se zvládl oholit sám za pomoci holicího mýdla, kvalitní štětky ze srsti jezevce a dokonale ostré břitvy.

Některé věci dělám rád po staru…
– James Bond

bda9efd2

Holení břitvou má tradiční styl

Holení břitvou má své kouzlo a styl. Tradiční styl. Co ale ke kvalitnímu oholení potřebujeme?

Zapomeňte na modernu dnešní hektické doby v podobě všemožných Machů a instantních gelů ve spreji, kterými nás krmí TV reklamy a regály supermarketů.

Jestliže si chcete klasické holení užít ve spojení s perfektním výsledkem, potřebujete čas a kvalitní produkty.

Čím měkčí, tím lepší

Ultimate_Comfort_Pre-shave_Oil_60ml__67515.1357658437.220.220Než začnete se samotným holením, je třeba vaši pokožku na tváři ošetřit a vousy změkčit: pro to existuje několik způsobů.

Jeden z nich je před samotným napařením, které je mimochodem velice důležité, nanést na vousy kvalitní mýdlo a rukou jej rozetřít. Pak si tvář zabalit do horkého froté ručníku a nechat působit.

Pro opravdové znalce existuje speciální olejíček, který před napařením ošetří pokožku a při napařování vousy změkčí, což usnadní samotné holení. Ideální je Pre-shave oil Truefitt&Hill.

Napěnit!

Dalším důležitým krokem (i když při holení jsou důležité všechny) je nanesení holicího mýdla na tvář a napěnění; vytvoření dostatečně bohaté pěny.

Jako kvalitní holicí mýdlo vám poslouží jedna z několika řad Truefitt&Hill: buď Trafalgar, 1805, West Indian Limes, Grafton, Sandalwood nebo No.10.

about-sealJedná se o kvalitní mýdla a produkty ověřené praxí salonu Truefitt&Hill London, což je nejstarší barbershop na světě. Jeho historie sahá do roku 1805, kdy William Francis Trueffit otevřel svůj první Gentleman’s Barbershop na 2 Cross-Lane, Long Acre London. V roce 1811 se pak přestěhoval na 40 Old Bond Street, kam docházelo i Jeho Veličenstvo Král Jiří III.

Dnes Truefitt&Hill barbershop najdete v Londýně na adrese 71.St. James’s Street. Tento barbershop zaujímá přední místo ve světě pánských holičství. Pohled do knihy návštěv tohoto salonu je jako pohled do knihy Kdo je kdo světových dějin. Mezi klienty salonu patří členové mužské linie královské rodiny, hosté královské rodiny, kapitáni světového průmyslu, členové obou komor Parlamentu, politici, herci, zpěváci a všechny vrstvy britské společnosti. Pokud budete v Londýně, nenechte si ujít návštěvu tohoto barbershopu. Tradice tady na vás doslova dýchne.

Ale zpět k mýdlu. Ať už zvolíte mýdlo z jakékoli řady, na každé použití vám bude stačit menší množství mýdla, ale dostatek horké vody. Pěna, kterou musíte na tváři vytvořit, vám musí udržet dost vlhkosti, čímž vám vousy ještě změknou a budou se snadněji holit.

Investujte do kvalitní štětky

Pro dokonalé nanesení mýdla a vytvoření husté pěny potřebujete kvalitní štětku na holení. atetka_muhle_k256

Nejlepší štětky jsou ze srsti jezevce (badger). Kvalitních značek je spousta, ale nic nezkazíte, pokud si pořídíte štětku Edvin Jagger. Pro začátek bych doporučil střední velikost štětky pro lepší mydlení na tváři.

Štětkou nanesete mýdlo na tvář a krouživými pohyby zápěstím začnete tvořit pěnu, pokud se pěna netvoří, přidáme vodu. Štětku lehce namočíme do horké vody a opět rozmydlíme na tváři a všude, kde budeme holit. Můžete si také pomoci rukou, kdy bříšky prstů roztíráme mýdlo po tváři a změkčujeme tak vousy.

Po vytvoření dostatečně husté pěny, která nám udrží vlhkost ve vousech, začneme holit. Technika a způsob holení je na samostatný článek, takže o tom snad jindy.

Zklidněte to!

Po oholení či přeholení je třeba tvář ošetřit. Buď za použití kolínské vody nebo vody či balzámu po holení. Pokud použijeme klasickou kolínskou, je nejlepší tu s co nejvyšším obsahem alkoholu (70-80 %). Ideální pro desinfekci, zatažení a ošetření tváře. Pokud použijete kolínskou vodu s vysokým obsahem alkoholu, pak použijte také krém po holení pro zjemnění a zvláčnění pokožky. Klasická kolínská hodně vysušuje a je třeba krému.

Při použití balzámu či vody po holení krém není nutný, ale osobně bych jej doporučil.

Kolínské vody jsou vhodné nejen po samotném holení na ošetření, ale také jako vůně osobnosti každého muže. Kolínská se skládá ze 4-6 % směsi vonných látek a 60-80 % lihu.

Dvakrát měř, aby ses neřízl!

Někdy se stane, že se při holení vous vyvrátí nebo se strhne pupínek. No a někdy se i zadaří a můžeme se lehce říznout. Kdo se již někdy řízl břitvou, tak ví, že si toho často ani nevšiml, ale krev tekla.

Je tedy třeba zastavit krvácení (nebojte, žádná transfuze nebude nutná, jedná se jen o lehké a povrchní krvácení). K tomu použijeme klasický kamenec, který opláchneme v teplé vodě a ranku několikrát přejedeme (pozor, trošku to štípne). Necháme zaschnout. Ve staré dobré Anglii opravdoví gentlemani používají kolínskou vodu od svého holiče a tak vždy poznají, kdo ke komu chodí. Proto má barbershop Truefitt&Hill několik řad svých značkových kolínských vod. Pro gentlemany je pak prestiž navštěvovat ten nejlepší salon a vonět jejich kolínskou.

Z historie pánských účesů

Komentáře