Takzvané gentlemanství je v současnosti hit. Každý, kdo má v zadku díru, ve skříní cedrové napínáky a voní se anglickou kolínskou, je pravý gentleman. Nebo opravdový. Objevují se ryze gentlemanské články, v komentářích na Facebooku se to hemží výrazy jako „to není gentlemanské“ nebo „to si říkáte gentleman“?

Sotva dvacetiletí kluci hodnotí svět kolem sebe po přečtení dvou knížek, nosí buřinky nebo dávají přesně cílené rady o tom, co pravý gentleman může a co ne. V komentářích gentlemanů se objevuje dokonce výraz „gentlemanský tábor“, tedy jakési uskupení lidí, kteří udávají gentlemanské trendy. Zbývá už jen založit klub českých gentlemanů a scházet se samozřejmě v Café Louvre nebo Café Savoy. Jak poznat pravého pražského gentlemana?

Pravidlo č. 1

Pravý gentleman ženě, starším a dětem vždy podrží dveře. I automatické.

Pravidlo č. 2

Když chce gentleman začít podnikat, zvolí si do názvu své firmy / webu slovo gentleman. Ti nejlepší svůj obchod lyricky nazývají přístavem. Samozřejmě pouze pro pravé gentlemany.

Pravidlo č. 3

Ultimátní gentleman má v aktovce z pravé kůže senegalské ještěrky složený třívrstvý toaletní papír s monogramem. Nikdy totiž neví, kdy se bude muset gentlemansky vykadit.

Pravidlo č. 4

Pravý gentleman doma vždy chodí v košili a obleku. V sobotu si čistí svoji sbírku bot, učí vázat tkaničky lidi ze sousedství a v neděli vede kurzy dvoření se ženám.

Pravidlo č. 5

Pravý gentleman zcela opovrhuje muži, kteří umějí vázat pouze jeden uzel na kravatě.

Pravidlo č. 6

Nejlepším věkem, kdy začít být gentlemanem, je zhruba 22 let. Nejplodnějším je gentleman do věku třiceti let. Právě v tomto období může naši společnost nejlépe obohatit svými radami o životě. Starší gentlemani bohužel rychle ztrácejí potřebu cokoli světu sdělovat a jejich gentlemanství pak není pro okolí dostatečně zajímavé.

Pravidlo č. 7

Mladým gentlemanům sice rostou vousy rychlostí lokálky Pňovany – Bezdružice, ale v koupelně mají anglická mýdla na holení, starodávné holicí strojky, břitvy a zásobu kamenců. Holení jedenkrát za měsíc si užívají a svolávají k této příležitosti své známé.

Pravidlo č. 8

Pražský (či podkrkonošský, moravský atp.) gentleman opovrhuje barevnými ponožkami a tkaničkami. Bez ohledu na to, že před pár měsíci přesně tyto doplňky miloval. Již zanedlouho bude opovrhovat ozdobami do klopy nebo kapesníčkem do saka. Ve svých názorech je až gentlemansky nestálý.

Pravidlo č. 9

Pokud se gentleman neholí sám, navštěvuje holičství. Podmínkou je, aby v názvu podniku bylo slůvko gentleman. Pokud má holičství v názvu dokonce 2 gentlemany, je návštěva takového podniku doslova podmínkou.

Cítím za současný stav menší odpovědnost. Na blogu jsme o gentlemanech psali, snažili jsme se před lety zaplnit onen nepopsaný list s nadpisem „Styl, chování a oblékání mužů v ČR“. Tak trochu neskromně si myslím, že jsme ten zájem o pánskou módu nastartovali (samozřejmě jsme trefili dobu, trochu štěstí atp.). Jak to tak ale v Česku bývá, máme nejvíce benzínek, nejvíce eshopů, nejvíce hospod na obyvatele, takže logicky teď máme také nejvíce gentlemanů. Tak a pojďme na diskusi 🙂

Jak se holí gentlemani? Zapomeňte na holítka!

Komentáře