V červenci roku 2016 založil Elon Musk neurotechnologickou společnost Neuralink Corporation. Ta se poslední dva roky intenzivně zabývá vývojem implementovaného rozhraní mezi mozkem a strojem, podrobné informace o této nové technologii společnost odhalila během veřejné prezentace, která proběhla v červenci letošního roku.

V téže době také Neuralink obdržel financování pro svůj provoz ve výši 158 milionů amerických dolarů. Z toho sám zakladatel Elon Musk pomohl úctyhodnou částkou ve výši 100 milionů dolarů. Společnost zatím novou technologii, která by měla umožňovat propojení mozku se strojem, otestovala na několika laboratorních myších. Ke zkouškám na lidech by podle zveřejněných informací mělo dojít v roce 2020.

FOTO: Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači

Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-1-5d3053361a45d__700Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-2-5d305337d8cf6__700Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-9-5d3053423af23__700Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-4-5d30533abe42e__700Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-7-5d30533f125c7__700
Další fotky
Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-5d3053cbaa3aa__700Jako z epizody Black Mirror. Muskova společnost má v plánu propojovat lidi s počítači - elon-musk-neuralink-brain-implant-ai-6-5d30533d82eed__700

Neuralink na prezentaci představil robota-chirurga, který nejdříve do lebky vyvrtá osmimilimetrové otvory, kterými pak pomocí miniaturní jehly dovnitř zašívá elektrody. To vše bez jakéhokoliv poškození krevních cév. Implantované elektrody dostaly název „vlákna“ (z anglického the threads) a jsou užší než lidské vlasy. „Pokud se chystáte něco vkládat do svého mozku, budete chtít, aby to bylo co nejmenší. Ideálně tak velké, jako věci, které už tam jsou,“ sdělil posluchačům Musk.

„Vlákna budou připojena k malému čipu, ten bude bezdrátově připojen k mobilnímu telefonu. V zásadě se jedná o takové Bluetooth,“ pokračoval ve vysvětlování úspěšný podnikatel a vynálezce. V současné době se společnost snaží pomáhat lidem, kteří utrpěli poranění mozku nebo míchy či trpí nějakou vrozenou tělesnou vadou. Dlouhodobý cíl je však mnohem ambicióznější. „Chtěli bychom dosáhnout úplného a dokonalého propojení mozku s počítačem, tak by bylo docíleno jakési symbiózy s umělou inteligencí,“ prozradil Elon Musk svůj velkolepý plán.

Ke klinickému testování nové technologie na lidech je však potřeba souhlas amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Ten by společnost, pokud uspěje ve finálním hodnocení, měla obdržet v dohledné době a testování by tak podle Muskových slov mělo započít již v průběhu příštího roku.

Michal Švehla

Lotus Esprite S1

Ve stylu agenta 007. Muskova Tesla plánuje výrobu automobilu, který bude sloužit zároveň jako ponorka

Komentáře