K jaru a létu patří většinou ty nejpříjemnější zážitky. Dlouhé dny, randění, výlety, posezení na zahrádkách a další oblíbené aktivity. Jenže v dnešním hektickém městském životě, kdy musíme často přejíždět z místa na místo a ne vždy máme čas se převléknout, se můžeme snadno dostat do trapné situace. Řeč je o pocení. Dnes vám poradíme, jak mu co nejvíce předejít a cítit se po celý den komfortně a sebevědomě.Všichni to známe, občas se prostě zpotíme a naše sebevědomí okamžitě spadne k nule. Zkoumáme, jestli nejdou vidět mokré kruhy v podpaží, každou chvíli sami sebe kontrolujeme, zda není pot cítít a s tímto nově vzniklým stresem se potíme ještě víc. Pokud je v plánu pracovní schůzka, nebo rande, může nám taková situace pěkně zavařit.

Proč se potíme

Naše tělo se potí z důvodu regulace tělesné teploty a ochlazování organismu. Více potu vylučujeme při zvýšené fyzické aktivitě, stresu nebo v horkém počasí. Samotný pot nezapáchá. Je tvořen až z 98% vodou a dalšími látkami jsou různé soli, bílkoviny a oleje. Tzv. tělesný pach tedy nevzniká pocením, ale přítomností bakterií na kůži. Tělo je domovem milionů neškodných bakterií, které podporují přirozenou obranyschopnost pokožky. Přežívají a rostou v mokrém nebo vlhkém prostředí bohatém na živiny, jako je oblast podpaží. Bakterie se živí potem a tráví ho, přičemž produkují vedlejší produkty s velmi specifickým zápachem – jako je ocet, sýr nebo cibule. Tělesný pach tedy způsobují produkty metabolismu bakterií, které se lidským potem živí. Jedná se o zcela přirozený proces, která začíná v průběhu puberty.

Pokud nechcete zanechat špatný první dojem, z toho, že jste „cítit“ a chcete prožít letní měsíce sebevědomě a v maximální pohodě, následujte těchto několik jednoduchých rad:

1. Sprchujte se každé ráno

Dejte si každé ráno před odchodem do práce studenou sprchu a dobře se osušte. Vlhká kůže vstřebá méně antiperspirantu a výsledek nebude dostatečně efektivní. Ranní sprcha vás také příjemně osvěží a budete odcházet do práce lépe naladěni a bez zbytečného stresu.

2. Používejte vždy čisté oblečení z přírodních materiálů

Letos to vypadá, že jsme plynule přešli ze zimy do léta. Do těchto horkých dnů je nejlepší nosit oblečení z přírodních a lehkých materiálů jako hedvábí, bavlna, nebo len. V současné době je stále populárnější také oblečení z bambusových vláken, které má navíc i antibakteriální účinky.

Víme, že spousta z vás musí chodit do práce v saku a košili, proto je vhodné brát si s sebou aspoň jednu náhradní. Pokud máte na pracovišti možnost, ideální je blesková odpolední sprcha. I když to bude znít překvapivě, dalším řešením je vrstvení. Bavlněný nátělník pod košilí pohltí pot a další vrstvy zůstanou sušší.

Kromě materiálů je důležitá i barva. Tmavé odstíny pohlcují sluneční paprsky mnohem více než světlé a zpocení je na nich více vidět. Pokud chcete viditelnost potu co nejvíce eliminovat, používejte přípravky zmíněné v posledním bodu.

Antiperspirant Rexona Colbalt dry


3. Upravte svůj jídelníček

Vyhýbejte se pálivému jídlu, alkoholu, kofeinu a nikotinu, jelikož tyto látky můžou vést k intenzivnějšímu pocení. Vyhněte se také česneku a cibuli, které vylučují specifickou vůni a jsou cítit i z pokožky. V letních měsících byste měli jíst také co nejméně uzenin. Ty se v žaludku rozkládají několik dní a vzniklé toxiny jsou vylučovány potem.

Kromě správných potravin je důležité dodržovat pravidelný pitný režim. S tím má stále většina populace problém a obzvláště v létě může mít nedostatek za následek i vážné zdravotní potíže. Průměrná denní spotřeba vody by měla být 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti. Dostatečný příjem tekutin je důležitý i pro termoregulaci a tak čím více vody vypijete, tím více hydratujete organismus, který se méně zahřívá. Pokud nezvládáte pít dostatečné množství vody zařaďte do jídelníčku co nejvíce ovoce.

4. Klimatizace není řešení

Pokud jste celý den v klimatizované místnosti, ze které přeběhnete do klimatizovaného auta, pravděpodobně nadměrnému pocení alespoň částečně zabráníte. Pokud ale přecházíte mezi místy s velkými teplotními rozdíly a budete v nich trávit více času, změny teploty vyvolají v těle proces ochlazení organismu a vy se zpotíte ještě víc.

5. Oholte si podpaží

Chápeme, že někteří pánové považují holení podpaží za něco zženštilého, ale věřte, že když to vyzkoušíte, poznáte, že převážně v letních měsících je to velice praktické. V chloupcích se bakteriím, které rozkládají pot, daří nejlépe, a pot se v nich udrží mnohem déle. Navíc vzniká mnohem větší riziko zpocených „koláčů“ v podpaží. Oholené podpaží se samozřejmě zpotí také, ale pot se rychleji odpaří.

6. Používejte správné přípravky

I když to bohužel mnoho českých mužů stále ještě neví, proti zápachu a mokrým skvrnám se jde poměrně jednoduše a účinně bránit, stačí zvolit správný antiperspirant. Antiperspiranty pomáhají redukovat produkci potu, tím že uvolňují do vlhkosti na povrchu pokožky soli hliníku, které vytvoří na potních žlázách gel redukující množství uvolněného potu. Antiperspiranty obsahující alkohol dále pomáhají aktivním látkám rychleji schnout a navodit příjemně chladný pocit.

Novinkou mezi pánskými antiperspiranty je Rexona Active Protection + Invisible Men, která vás ochrání nejen před nepříjemným zápachem, ale ubrání i vaše oblečení před nevzhlednými skvrnami vznikajícími pocením. Její formule obsahuje až 10x vyšší ochranu proti bakteriím vzniklým pocením a vůně je uvolňována postupně v reakci na to, jak velkému stresu či fyzické aktivitě jste zrovna vystaveni. Tato svěží a lehká vůně inspirovaná parfémem Bleu de Chanel si vás podmaní, a přesto nenaruší aroma vašeho oblíbeného parfému. Rexona Active Protection + Invisible Men navíc zabraňuje tvorbě nevzhledných „koláčů“ a váš pot se stane prakticky neviditelným bez ohledu na barvu oblečení.

 

Komentáře