Stále víc psychologických průzkumů hovoří jasnou řečí. K uznání v zaměstnání a kariéře snů vám nepostačí vzdělání a jiné profesní znalosti nebo manažerské dovednosti, které jste si osvojili na nejrůznějších školeních nebo získali předchozí praxí. Čím dál tím víc jsou důležité i věci, které vás nenaučí žádná škola ani lektoři. Slyšeli jste už o opravdovosti?

Jasně, vysoké IQ, produkční schopnosti, analytické myšlení, to všechno ve vaší kariéře je důležité, neopominutelné, vše usnadňující. Ale úspěch vám „jen“ toto ještě nezaručí. Minimálně stejně důležité jako vše uvedené je například sociální inteligence, kdy dovedete být dostatečně empatičtí ke kolegům, kromě práce si na ně občas dokážete udělat čas i mimo ní a vyslechnout, eventuálně i poradit s jejich problémy, a také to umíte se svými nadřízenými. Dokážete projevit nadšení, ale zároveň si ve vztahu k nim jasně vytyčujete prostor, kam za vámi až na pár naprostých výjimek nemohou. Pak tu máme ještě „grit“, česky v tomto kontextu nejlépe jako houževnatost. Nejít přes mrtvoly, nedělat v práci podrazy, ale jít si systematicky a vytrvale za svým, tedy za úspěchem, povýšením a podobně.

Hlavně buďte opravdový!

Hlavně buďte opravdový!

A konečně, z těchto „neprofesionálních“ dovedností se v poslední době v zaměstnání stále víc akcentuje skutečnost, že jste takzvaně opravdový, anglicky „genuine“. Co to přesně znamená? Své kolegy za žádných okolností nevnímejte jako pracovní automaty nastavené na výkon, byť k tomu současná doba sebevíc svádí. Vždy mějte na paměti, že mají vlastní emoce a navíc si všímají a řeší ty vaše. Ne nadarmo se říká – chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.

Kolegy motivujte. Ne pouhým slovem, buďte aktivní a strhněte je k lepším výkonům vlastním jednáním. A také nedopusťte, aby vaší jedinou vlastní motivací pro vás byly peníze. Vždyť všechno se jimi koupit stejně nedá a takové uznání a respekt od ostatních je často mnohem víc než skvělá večeře v restauraci nebo nový telefon.

Buďte štědří. Neznamená to samozřejmě to, že si ostatní v práci budete kupovat dary, ale občas jim třeba přineste kávu. To samé se týká samozřejmě i nemateriálních věcí – předávejte své znalosti a know-how ostatním.

Nedopusťte, aby vás ovládalo vlastní ego. Jestli máte pocit, že ho v práci a při důležitých rozhodnutích nedokážete zkrotit, čímž urážíte kolegy, zkuste pravidelnou meditaci. Když skrz ní naučíte poznat sami sebe, aniž by vám v tom zaclánělo vlastní ego, budete opravdovější. Také se starejte především sami o sebe a zbytečně ostatní nerežírujte. Nejste středem vesmíru ani pupkem světa.

Ke každému, i na těch nejnižších pozicích, se chovejte s úctou a respektem. Ostatním důvěřujte a nedávejte oči v sloup pokaždé, když někdo přijde s jiným řešením dané situace, než napadlo vás. Opravdu může být lepší. A nebuďte přecitlivělí. V životě ani v práci nebude vždy po vašem.

Je toho na vás k dosažení opravdovosti v zaměstnání, která růže přináší, příliš? Dopředu postupujte s trpělivostí a pokorou. Pro začátek bude stačit, když budete sebevědomí. Nepodceňujte se. Ani nepřeceňujte.

O tom, co je v cestě za úspěchem v zaměstnání ještě hodně důležité, si přečtěte zde.

Martin Hradecký

Komentáře