Jak všichni dobře víme, otcem agenta 007 je britský spisovatel Ian Fleming. Někým skutečným se ale inspirovat musel. A my víme kým! Seznamte se s mužem, který byl reálným předobrazem Jamese Bonda. Asi budete překvapeni… Pokud byl Daniel Craig kritizován pro údajně nehodící se ostré východoslovanské rysy tváře, ukazuje se, že je ve skutečnosti originálnímu „Bondovi“ mnohem blíže než kterýkoli z předcházejících představitelů agenta 007.

„Jmenuji Popov, Dusko Popov.“ Ne, nehrabe nám. Jen se vám bondovským stylem představuje muž, bez nějž by James Bond možná nikdy nezachránil svět. Protože by vůbec nebyl. Znalci teď namítnou, že ho Fleming mohl klidně stvořit podle sebe – spisovatel svého času rovněž pracoval pro tajné služby a nikdy se netajil svou náklonností k ženám, lihovinám a rychlým autům.

FOTO: Jak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda?

Jak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Malý Popov už vyhlíží svou špiónskou budoucnostJak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Oficiální Popovův portrétJak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Rodinný portrétJak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Krásné ženy byly pro Popov vždy až na prvním místěJak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Agent Popov „v práci“
Další fotky
Jak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - …a ještě jednouJak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Noviny, které jako první napsaly o Bondově „otci“Jak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - A pak už to jelo…Jak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Agent na lyžích? Proč neJak si žil špiónský předobraz Jamese Bonda? - Ženy Popova nepřestaly bavit nikdy

Jenže je tu ještě právě Dusko Popov, dvojitý agent ze Srbska za 2. světové války, a těch podobností s Jamesem Bondem je tolik, že je ani čirou náhodou nelze považovat za náhodné.

Nyní se nacházíme v Casinu Estoril v Portugalsku, píše se rok 1941, zuří válka. Popov si moc dobře na tu chvíli pamatuje, do detailů ji popsal ve své biografii Into Lion’s Mouth, včetně toho, jak Fleming upřeně a bez ustání pozoroval, jak Popov rozehrává svou hru. Nejen hru v kasinu, ale i tu agentskou. Popov, který byl tenkrát pověřen misí v zájmu britské královny, jejímž cílem bylo někde někomu předat 40 000 dolarů, což byly v té době závratné peníze, dokonce začínajícího spisovatele podezíral, zda nebyl nasazen proti němu. Fleming byl ale tenkrát opravdu pověřen doprovodem Popova a o podrobnostech mise pochopitelně nevěděl absolutně nic. A protože nebyl pověřen ani dílčím úkolem, nudil se, a tak svého kolegu pozoroval. To, co se během plnění této mise odehrálo, můžete dobře vidět (časově posunuté a určitě dramaticky zahuštěné a přibarvené) v bondovce Casino Royale s Danielem Craigem.

Popov jako agent za 2. světové války nakonec sehrál roli větší a důležitější, než sám čekal. Vzhledem k tomu, že to měl rozehrané na obě strany, umně tahal tajné informace z nacistů a okamžitě je předával Britům. Ti mu pro Němce dávali zpět záměrné dezinformace. Jediná země, která Duskovi Popovovi neuvěřila a nešla na ruku, byla Amerika, a dvojitého agenta několikrát bez pardonu vyhostila. Možná i proto zůstal James Bond a všechno kolem něj tak neochvějně britské. I když Bond vůbec z Anglie být nemusel. Možná byl z Jugoslávie…

Martin Hradecký

Jak bude vypadat nejnovější bondovka, která bude mít premiéru ještě letos?

Komentáře